MTSO Heyeti Fruit Logistica Fuarı’nda

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Heyeti, Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan başkanlığında Berlin’de düzenlenen sektörün önde gelen fuarları arasında yer alan Fruit Logistica Fuarı’na katıldı.

5-7 Nisan günleri arasında Messe Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarda 86 ülkenin yaş meyve ve sebze alıcılarıyla satıcıları bir araya geldi. Mersin standında kentin yaş meyve sebze potansiyeli anlatılarak MTSO Üyelerinin ürünleri tanıtıldı.  Fuarda ticari ilişkilerin geliştirilmesi yanında önemli temaslar da kuruldu. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin’in ihracatı ve lojistik faaliyetleri adına önemli duraklardan biri olan Trieste Limanı Standını ziyaret ederek İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Doğu Adriyatik Denizi ve Trieste Limanı Liman Sistemi Başkanı Zeno D’Agostino’yla bir araya geldi. Türkiye’nin Trieste Fahri Konsolosu Enrico Samer’in de eşlik ettiği görüşmede Kızıltan, İtalyan Bakan ve yetkililere Mersin ile Trieste Limanları arası Ro-Ro hattını kullanan firmaların sorunlarıyla taleplerini iletip çözümü için söz aldı.
Görüşme sonrası İtalyan yetkililerin Mersin’i çok iyi tanıdığını kaydeden Kızıltan, “Bizi önemli partnerleri arasında görüyorlar. Sıcak bir diyalog kurduk. Taleplerimizi oldukça yerinde buldular ve destek olma sözü verdiler” ifadelerini kullandı. Kızıltan ayrıca İtalya’ya yönelik temaslarında ülkenin Radiotelevisone Almanya Temsilcisi Barbara Gruden ile de sohbet etti.
Fuar kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Almanya Büyükelçisi Ahmet Başar Şen ise MTSO Standını ziyaret etti. Şen ile AB ile ticarette haksız rekabete yol açan çifte standart uygulamaları, Türk iş insanlarına yönelik gerçekleştirilen haksız vize uygulamaları anlatılarak bu sorunların çözümü için AB’de lobi çalışmalarının daha etkili sürdürülmesi talep edildi.