OPPO ile UNDP, Genç Girişimcileri Güçlendirmek için Gençlik İnovasyon Hızlandırma Kampını Birlikte Hayata Geçirdi

OPPO ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından ortaklaşa düzenlenen Gençlik İnovasyon Hızlandırma Kampı sosyal girişimcileri, yatırımcılar, endüstriyel ve akademik kaynaklarla bir araya getirdi.

Dünyanın önde gelen lider akıllı ürün markası OPPO ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Çin Sosyal Değerler Yatırım İttifakı (CASVI) tarafından desteklenen Gençlik İnovasyon Hızlandırma Kampı, 14-17 Aralık tarihleri arasında Shenzhen'de düzenlendi. Sosyal girişimcileri, yatırımcılar, endüstriyel ve akademik kaynaklarla bir araya getirerek güçlendirmeyi ve girişimcilerin faaliyetlerini daha da geliştirmeyi hedefleyen kamp, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olacak.

 

Gençlik İnovasyon Hızlandırma Kampı bu yıl, çevre koruma, dijital erişim ve sağlık olmak üzere, üç ana temaya odaklandı. Melek yatırımcılardan A Serisi finansmana sahip şirketlere kadar, gençlerin liderliğindeki toplam 20 teknoloji girişimi kampa çağrıldı. Kamp ayrıca, iş analizi, pazarlama, etkili finansman ve tasarım düşüncesi üzerine oturumlar gerçekleştirmeleri için sektör oyuncularını ve yatırımcıları da davet etti. Farklı girişimcilerin taleplerine uyum sağlayacak iş modellerini daha da geliştirmeye yardımcı olmak için, start-up etkinliği ve birebir mentorluk gibi danışmanlık oturumları da kamp programına dahil edildi. 

 

Kampın son gününde, seçilen 10 start-up şirketin yenilikçi iş modellerini ve fikirlerini endüstriyel ortaklara ve yatırımcılara sunduğu bir Demo Günü düzenlendi. En Umut Verici Girişim Ödülü'ne iki sosyal girişim layık görüldü: Orcauboat yüzen çöpleri temizlemek için otonom robotik operasyonlarından faydalanıyor ve kentsel su yolları için geliştirdiği akıllı bakım ve yönetim çözümleriyle hem verimi artırıyor hem de maliyetleri 60 oranında azaltıyor. Bluewind ise kendi geliştirdiği karbon yakalama teknolojisiyle yüksek karbon emisyonuna sahip işletmelere teknik çözümler sunuyor.

 

OPPO'nun Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için uzun süredir birlikte çalıştığı gençlerin ve hayallerinin destekçisi olmaktan gurur duyduğunu belirten OPPO Strateji ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sonia Miao, sözlerine şöyle devam etti: "'İnsanlık için Teknoloji, Dünya için İyilik' misyonu kapsamında OPPO, çevre koruma, dijital erişim ve sağlık gibi temel alanlara odaklanırken sürdürülebilir kalkınmaya katkı sunan eylemler hayata geçiriyor. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmanın kolay olmadığını biliyoruz. Bu nedenle keşfetmeye cesaret etmeli, yolumuzda güvenle ilerlemeliyiz. OPPO'da yakın zamanda benimsediğimiz 'Inspiration Ahead/Geleceğe İlham' misyonu ile somutlaşan tüm değerleri sonuna kadar savunuyoruz."

 

UNDP Çin Daimi Temsilcisi Beate Trankmann ise konuyla ilgili şunları belirtti: "Girişimcilik ruhu, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yönündeki ortak tutkumuzu güçlendiren önemli bir bileşen. Bu misyona uygun olarak günümüzün en yaratıcı, zeki ve cesur gençlerini desteklemeye devam edeceğiz."

 

Sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmenin işletmelerin en büyük sosyal sorumluluğu haline geldiğini belirten CASVI/ Çin Sosyal Değerler Yatırım İttifakı Başkanı Weihua Ma, etkili yatırımları teşvik etmek ve işletmelerin sürdürülebilir bir yol haritasını takip etmesini sağlamak için mevcut yatırımcılara ve sektör oyuncularına destek çağrısında bulundu. 

 

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik çözümlere katkıda bulunmak için genç girişimcileri ve sosyal inovasyon yapanları destekleyen ortak projeler yürüten OPPO ve UNDP, Ağustos 2021'de başlayan bir yıl süreli ortaklık anlaşmasından bu yana 1 milyon Çin Yuanı (yaklaşık 157.000 ABD doları) tutarında Gençlik İnovasyon Hibesi oluşturdu. Bu çerçevede, 2021 National Dialogue China programının ortaklarından OPPO, seçilen sekiz girişimcilik projesine OPPO İnovasyon Hibelerinde dahilinde, 300.000 Çin Yuanı (yaklaşık 46.000 ABD doları) hibe sundu. 

 

Gençleri güçlendirmek konusunda uzun süredir faaliyetlerini sürdüren ve yenilikçi fikirlerini ifade edebilmeleri için genç sanatçılarla birlikte çalışan OPPO, 2019'dan beri her yıl, Gelişmekte Olan Sanatçılar Projesi'ni yürütüyor. Bu yıl Renovators adıyla düzenlenen proje, genç sanatçıların gelecekte sanat ve teknolojinin nasıl iç içe geçeceğini hayal etmesi için bir platform niteliği taşıyor. Proje aynı zamanda, teknoloji ve sanatın yenilikçi ifade yöntemleri üzerinden, çevre koruma gibi sosyal konular hakkında toplum bilincinin artmasına da yardımcı oluyor. Dünya çapında genç fikir liderlerine yönelik bir iletişim platformu oluşturmak için 2020'de 'Genç Yetenek Merkezi/Young Talent Hub' kuran OPPO, gençlerin yaratıcı fikirlerini hayata geçirmesine yardımcı olmak için 500.000 Çin Yuanı tutarında (yaklaşık 71.000 ABD doları) Dream Fund adında bir fon oluşturdu. Ayrıca 2021 Dünya Gençlik Günü'nde OPPO, gençlerin yaratıcı videolarla Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini anlatmasını teşvik etmek için, 'gençlik ve sürdürülebilir kalkınma' temalı bir video yarışması başlattı. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı