Örgülü Sokak İçin Ördüler

 

 

Mersin’de Mezitli Kent Konseyi üyeleri, ilçede bulunan örgülü sokağın tanıtımı için örgü ördüler.

 

Mezitli Belediyesi, Kent Konseyi ve Örgü Evi iş birliğiyle, iki yıl önce oluşturulan Menderes Mahallesi’ndeki Denizhan1 ve Soli Sitesi arasında bulunan sokaktaki ağaçlar kadınlar tarafından farklı model işlenen renkli örgülerle süslendi. Duvarlar ise birbirinden eşsiz çalışmalarla boyandı. Sokağa, ahşaptan oturma gurupları ile atıklardan yapılan caretta caretta kaplumbağası ve flamingo kuşlar yerleştirildi.

Renkli görüntülerin olduğu sokakta biraraya gelen kadın ve erkeklerden oluşan konsey üyeleri sokağın tanıtımı için örgü örüp çeşitli elişi yaptılar. Çayların içilip sohbetlerin yapıldığı etkinliğe vatandaşlar da destek verdi. Sokağa girenler cep telefonlarıyla bol bol fotoğraf çekti.

Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, sanatı sokağa taşıdıklarını bu nedenle sokağa sahip çıkılmasını isteyerek, “Burası eskiden korkulan bir sokaktı, biz rengârenk simge bir sokak oluşturduk. Sokakta sanat olsun istedik. Geleneksel ve yöresel olgularımızın tanıtılması, yaşatılmasını hedefledik. Turizm açısından da sokağın cazibe hale getirilmesini amaçlayarak projemizi hayata geçirdik. Sokağımızda kültür ve sanat ekinlikleri yapılacak. Bu sokağa sadece bizler değil tüm Mezitli olarak sahip çıkmalıyız. Bu amaçla üyelerimizle beraber örgü örüp elişleri yaptık. Herkesi örgülü sokağı gezmeye davet ediyorum” dedi.