Ekim 20, 2021

Mersin'in Gazetesi

3 Ocak Mersin Gazetesi

Penguen Medyası ve ABD Olayları

2 min read

ABD’de 3 Kasım’da başkanlık seçimi yapıldı.

ABD Kongresi dün resmen sonuçları tescil edecekti. Ancak mevcut başkan Trump taraftarları karar öncesinde Kongre Binası’nı bastı.

İlk belirlemelere göre 4 kişinin yaşamını yitirdiği olaylar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insanların ilgi odağı oldu.

***

ABD’nin kongresinin basılması, gösteriler, Trump’ın açıklamaları hepsi ama hepsi bir haber değeri taşıyor, ülkemizdeki ‘Gezi olayları’, ‘Ergenekon ve Balyoz Davaları’ gibi…

Gelin görün ki dün gece hepimiz Türkiye’deki özgür basını içimiz acıyarak izledik.

ABD Kongre Binası eylemciler tarafından kuşatıldığı andan itibaren ülkemizdeki tüm haber kanalları canlı yayınlara geçti. Hangi televizyon kanalı açsam karşımda Washington, sabah hangi gazeteyi alsam ABD…

Hatırlatmak isterim; Hani şu Gezi direnişinde ve Ergenekon davalarında Silivri’de yaşananların yerine penguenlerin yaşamını bizlere izleten haber kanalları birden özgürleşmişler(!)..

***

Gazetecilik özgürlüktür, gazetecilik tarafsızlıktır ve en önemlisi gazetecilik doğru bilgilendirmektir.

Yorum ve makaleler kişiye ait olabilir ama habercilik özgürce kamuoyunu aydınlatmaktır.

Dün gece birden gazetecilik dürtüleriyle özgürleşen ve ekranlarını dünyanın diğer ucundaki ABD ile dolduran yayıncılar, ülkemizdeki olaylarda da sizlerden aynı hassasiyeti bekliyoruz.

Bir gazeteci olarak, hepsinden önemlisi ülkemde neler olduğunu bilmek isteyen bir yurttaş olarak bunun hakkım olduğuna inanıyorum.

ABD’de neler oluyor elbette haberdar olmalıyız ama o özgürlüğünüzü ‘Boğaziçi Üniversitesi’nde neler oluyor?’ sorusuna da çevirirseniz ‘yurdumun hali nicedir?’ öğreneceğiz.

Türkiye’deki olaylara penguen, ABD’deki olaylara özgür basın hiç yakışmıyor…

MUSTAFA ÖZGÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir