PERYÖN Kongre’de İş Dünyasının Geleceği Tasarlandı

PERYÖN- Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin 29 yıldan bu yana aralıksız olarak düzenlediği PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi, 320 bin ayrı kişi tarafından izlendi. Kongre; 35 oturumu, 18 konuşmacısı ve toplamda 17 milyon kez görüntülenen tanıtımlarıyla Avrupa’nın en kapsamlı İnsan Yönetimi Kongresi oldu. PERYÖN’ün 50’inci yılı dolayısıyla başlatılan diyalog seferberliğinin en önemli adımlarından biri olan PERYÖN Kongre’de, ‘Gelecek #İnsanKonuşursa Başlar’ mottosuyla iş dünyasının geleceği ulusal ve uluslararası alanda önde gelen pek çok uzmanın katılımıyla tasarlandı.

 

Şimdi ve gelecek için daha iyi bir çalışma yaşamına liderlik etmek vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği’nin, iş dünyasının nabzını tutmak, globaldeki en yeni gelişmeleri katılımcılara aktarmak ve insan yönetimi profesyonellerini bir araya getirmek için 29. Kez düzenlediği PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi, 320 bin ayrı kişinin izlemesiyle başarıyla tamamlandı.

 Kongre; 35 oturumu, 18 konuşmacısı ve toplamda 17 milyon kez görüntülenen tanıtımlarıyla Avrupa’nın en kapsamlı İnsan Yönetimi Kongresi oldu. PERYÖN’ün 50. Yılı kutlamaları dolayısıyla PERYÖN Kongre, ücretsiz ve herkese açık olarak sektöre ve tüm iş dünyasına seslendi. 

PERYÖN’ün 50. Yılında başlattığı diyalog seferberliğinin en önemli adımlarından biri olan kongrede ‘Gelecek #İnsanKonuşursa Başlar’ mottosuyla herkesin kongreye aktif olarak katılabilmesi sağandı. Birbirinden değerli konuşmacıları, farklı sektörlerden şirketleri ve binlerce profesyoneli bir araya getiren PERYÖN Kongre’de bu yıl; değişim, belirsizliğin getirdikleri, kültür, yeni dönemde İK’nın değişen rolü, yeni dönemin çalışan bağlılığı, wellbeing, yetenek yönetimi, yapay zeka, çeşitlilik ve kapsayıcılık ve en önemlisi anlam, amaç ve gelecek konuşuldu. 

“Odağımıza insanı aldık…”

29. PERYÖN İnsan Yönetimi Kongresi’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren PERYÖN – Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Buket Çelebiöven, PERYÖN Kongre’nin hem sektör hem de iş dünyası için ortak bir sinerji ortaya çıkardığını söyledi. Çelebiöven konuşmasında, “Büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine yol açan benzersiz zamanlardan geçtik. Pandemi aslında insanlık tarihinin en büyük dönüm noktalarından biriydi ve dönüşümü tetikledi. Çok kısa süre içinde de sınırları aşan ve milyarlarca insanı, içinde yaşadığımız ekonomiyi ve toplumu etkileyen küresel bir krize dönüştü. Bu dönemde dijitalleşmenin ivmesi arttı. Çok hızlı bir şekilde uzaktan çalışmaya geçiş oldu ve insan kaynakları şirketlerde işlerin sürdürülebilirliği için ön cephede yer aldı. Bu durum İK’nın da değişmesine ve dönüşmesine yol açtı. PERYÖN olarak ayrıca 50. Yılımızı kutluyoruz ve bütün bu değişim ve dönüşümü ele aldığımız kongremizin de teması 50. Yılımızda başlattığımız diyalog seferberliği ile ‘Gelecek #İnsanKonuşursa Başlar’ olarak belirlendi. Söylemimizi bu şekilde kullandık çünkü odağımıza insanı aldık” dedi.

“Türkiye potansiyel çok yüksek bir ülke…”

PERYÖN Kongre’nin “Bugün ve Gelecek için İK’nın Vizyonunda Neler Var” başlıklı oturumunda bir konuşma yapan Avrupa İnsan Yönetimi Birliği (EAPM) Başkanı Even Bolstad, “COVID-19 pandemisi hepimizi çok farklı açılardan etkiledi. İlk aşama, insanlara bakma oldu. İK departmanları için çok zor zamanlardı. Buna karşın İK departmanları mükemmel bir iş çıkardılar. Sağlık ve güvenlik ilk aşamadaydı. Buna karşın COVID-19 hala devam ediyor ve biz insanlara bakmak konusunda gittikçe daha iyi bir noktaya geliyoruz. Artık ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Daha esnek olabildiğimiz, hayata, işe ve ailemize kendimizi ayarlayabildiğimiz bir durum oluşturduk. Umuyorum ki pandemi dönemini değişim açısından tetikleyici bir unsur olarak kullanabiliriz. Bununla birlikte Türkiye’deki iyi şirketler İK anlamında dünyadaki diğer iyi şirketlerle aynı seviyede. Türkiye potansiyeli çok yüksek bir ülke. Konuya İK açısından yaklaşırsak. İK’nın güven odaklı bir kurum kültürü yaratma konusunu gündemine taşıması gerektiğini söyleyebilirim. Güvenin bireyler, iş ve toplum için çok iyi etkileri olduğunu biliyoruz. Ülke olarak elinizdeki yetenekler için etkileyici bir ülke haline gelmeniz önemli. Ve bunun da en önemli adımı güven” dedi.

“İK’nın istihdam yardımcısı rolü değişiyor…”

PERYÖN Kongre’nin #UmuduParlatanlar bölümünde “Work Without Jobs” başlıklı bir konuşma yapan Futurist yazar ve konuşmacı Ravin Jesuthasan, “İş dünyasına baktığımızda, pandemi tarafından son derece önemli bir sıfırlama sürecinde olduğumuzu görüyoruz. 2 yıl sürecek bir dijitalleşme süreci 2 ay içerisinde gerçekleşti. 20 ayda iş dünyasının aldığı etki çok yoğundu. 10 yıllık bir trend bu dönemde hızlandı. Bu yalnızca dijitalleşmenin iş dünyasının geleceğini şekillendirmesi değil. Aslında değişimi gerçekleştiren demokratikleşme diye adlandırılan güç. Yaşananların geleceğini sadece COVID-19 belirlemedi. Pandemi sadece süreci hızlandırdı. Bu sıfırlanma döneminde sormamız gereken iki önemli soru var. İlk olarak; işin kendisini nasıl yeniden tasarlayacağız? İkinci olarak; yetenek deneyimini herkesin kendisine, nerede olduğuna ve kendi şartları içerisine uyumlanacak bir şekilde tekrar nasıl canlandıracağız? Bunlar önümüzdeki dönemde işlerimizi dönüştürürken karşılaşacağımız iki büyük zorluk olacak. Bu anlamda da İK’nın rolü de değişiyor ve değişecek. İK’nın istihdam yardımcısı rolünün iş yardımcısı rolüne nasıl dönüştüğünü gözlemlemeye devam edeceğiz” dedi.

“İK’ kurumlar içerisinde dönüşümü gerçekleştirmesi gerekiyor…”

PERYÖN Kongre’nin #OrtakPayda bölümünde “Geleceğin Kıyısında” başlıklı konuşmasını yapan New York Times En Çok Satan Yazar, Futurist ve Girişimci Martin Ford, “Neredeyse 10 senedir yapay zeka ve robotik gibi teknolojinin potansiyel uygulamaları ile ilgileniyorum ve çok büyük bir kesintinin kıyısında olduğumuzu düşünüyorum. Bu durumun iki farklı tarafı olacak. Bir tarafta, bu durum bize büyük faydalar getirecek. İnsanlık olarak herşeyi etkileyecek bir inovasyon sürecine gireceğiz. Bilim ve tıp alanlarında ve diğer her yerde büyük buluşlar göreceğiz. Ancak tabi ki bu durumun bir başka tarafı da var. Yapay zekanın yükselişi bize aynı zamanda gerçekten büyük zorluklar, riskler ve tehlikeler getirecek. İş piyasasının kesintiye uğrama ihtimali, birçok işin otomatikleşme ve sonuç olarak yok olma ihtimali var. Bu durum aynı zamanda organizasyonların dönüşüme uğraması ihtiyacını doğrucak. Önümüzdeki dönemde yaşanacak teknolojik ilerleme, aralıksız bir şekilde olacak. Bizler de birçok farklı noktada daha derin etkilerle karşılaşacağız. Bu konunun İK departmanları için de çok büyük etkileri olacak. İK’nın kurumlar içerisinde bu dönüşümü gerçekleştirmesi ve otomasyon etkisini gösterdikçe kurumlarının çalışanlarına yeni roller bulması gerekecek. Bu durum mevcut rollerin yok olmasına sebebiyet verirken, insanların rutin görevlerden ve tahmin edilebilir işlerden daha farklı alanlara geçiş yapmaları gerekecek” dedi. 

Dikkat çeken oturumlar…

Sunucu Zeliha Saraç’ın açılış ve kapanış sunumlarında yer aldığı kongrede katılım gerçekleştiren diğer değerli isimler ise oturum sırasıyla şöyle oldu:

“PERYÖN Hoş Geldiniz Notları” başlıklı oturumda Buket Çelebiöven – PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı – Stratejik İletişim Danışmanı, Açıl Sezen – Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni, “Bugün ve Gelecek İçin İK’nın Vizyonunda Neler Var” başlıklı oturumda Berna Öztınaz – Genel Energy CHRO’su ve EAPM Yönetim Kurulu Üyesi, Even Bolstad – Avrupa İnsan Yönetimi Birliği Yönetim Kurulu Başkanı PERYÖN Kongre’nin #İnsanKonuşursa bölümünde; “Belirsizlikte Yaşamak” adlı konuşması ile Barry Schwartz – Psikolog, Yazar ve Konuşmacı, “Kurumsal Kültür Nereye Evriliyor” adlı konuşması ile Şengül Arslan – Şişecam İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı, “21. Yüzyıl Hoş Geldin! Artık Çeşitlilik ve Engin Kapsayıcılık Zamanı” adlı oturumda Funda Kalemci – Nielsen IQ Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Global Lideri, Ayşem Sargın – Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi, Kerim Türe – Modanisa.com Kurucusu ve CEO’su ve Levent Kömür Mey Diageo Genel Müdürü, “Pandemi ve Hibrit Çalışmada Yan Hakların Devamlılığı” başlıklı oturumda Zeynep Ege Dura – Ticket Restaurant Edenred CMO’su ve Ümit Duman – Watson Türkiye Yetenek ve Ödüllendirme Lideri, “Yeni Dönemde İK’nın Rolü & Çalışma Modelleri” başlıklı oturumda İdil Türkmenoğlu – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Yazar, Stratejik Yönetim Danışmanı ve Öğretim Görevlisi, Olcay Yılmaz Nomak – Migros İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı, Dinçer Güleyin – Mercer Türkiye Genel Müdürü, Güran Gökyay – Nurus Yönetim Kurulu Başkanı PERYÖN Kongre’nin #UmuduParlatanlar bölümünde; “Work Without Jobs” başlıklı konuşmasıyla Ravin Jesuthasan – Futurist, Yazar ve Konuşmacı, “Quo Vadis / Bu Gidiş Nereye” başlıklı konuşmasıyla Fatih Uysal – Kariyer.net CEO’su, “Clearing The Gigital Blur” başlıklı konuşması ile Rajic Jarayaman – Knolskape Kurucusu ve CEO’su, “Şirketlerin Dönüşüm Sürecinde Organizasyonel İhtiyaçları” başlıklı oturumda Efe Erdem – Mext Teknoloji Merkezi Grup Direktörü, Toni Drescher – Fraunhofer Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Direktörü, Dr. Steven Ney – HPI Academy Eğitim Direktörü, Ongun Demirler – Twiser Kurucu Ortağı, “Çalışan Esenliği ve Mutluluğun Ötesinde” başlıklı oturumda Jenn Lim – Delivering Happiness CEO’su ve Çok Satan Yazar, Melis Abacıoğlu – Wellbess Kurucusu, PERYÖN Kongre’nin #OrtakPayda bölümünde; “Geleceğin Kıyısında” isimli konuşmasıyla Martin Ford – New York Time En Çok Satan Yazar, Fütürist ve Girişimci, “Yeni Geleceğin Eşiğinde Mesafesiz Liderlik” başlıklı oturumda Çağlayan Aktaş – İK Danışmanı, Eğitmen ve Koç, Şebnem İpekçi – Garanti BBVA Teknoloji Strateji ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı, Burak Ekşinat – Yönetim Danışmanı ve Eğitmen, “Bağlılık Yaratmanın ve Söz Hakkı Vermenin Önemi” başlıklı konuşması ile Burak Yüzgül – AgeSA İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı, “Kritik Gündem: Göç & Yetenek Açığı” başlıklı oturumda Evrim Kuran – Evrim Kuran Danışmanlık Kurucusu, Universum Türkiye Lideri, Yeşim Çokerer – DeFacto Head Of HR, Berfin Karaman – Data Analisti, “PERYÖN Özel Oturumu” başlıklı oturumda Buket Çelebiöven – PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı ve Stratejik İletişim Danışmanı, Açıl Sezen – Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni ve Bahar Baysal – ESBAŞ İnsan Kaynakları Direktörü olarak gerçekleşti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı