Rektör Köse, Sektör Temsilcilerini Ağırladı

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) tarafından düzenlenen farklı alanlardan temsilcilerin katıldığı program, Çiğli Merkez Yerleşkesinde gerçekleşti.

 

İzmir’in sorunlarını farklı sektörlerin bakış açısından ele alan buluşmanın ev sahipliğini Rektör Prof. Dr. Saffet Köse yaptı. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in katıldığı buluşmada üniversite rektörleri, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile iş insanları ve akademisyenler yer aldı.

 

“Üniversiteler ile İş Dünyası Arasındaki Duvarlar Ortadan Kalktı”

İzmir’in bir üniversiteler şehri olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Vali Yavuz Selim Köşger, bilişim alanında atılacak adımlarda akademi ile iş dünyasının birlikte çalışması gerektiğini söyledi. İzmir’de ülkeniz en önemli üniversitelerinin yer aldığını söyleyen Vali Köşger: “Şehrimizde dokuz üniversite var. Sabah bir üniversitemizin girişimcilik ekosistemine yönelik bir buluşmasındaydık ve güne öyle başladık. Şimdi yine değerli bir üniversitemizin buluşması ile günü bitiriyoruz. Gelinen noktaya bakıldığında özellikle bilişim sektöründe İzmir’in ilk sırada yer alması oldukça memnuniyet verici bir durum. Bu sonuç için üniversitelerimizi kutluyorum ama bu yetmez. Hedefimiz dünyada ilk sıralara yükselmek olmalıdır. Bu konuda üniversitelere önemli görevli düşüyor. Diğer taraftan iş dünyasının da akademinin ürettiklerini hayata geçirmek gibi bir görevi var. Son yıllarda akademi ile iş dünyası arasındaki mesafenin kaybolduğunu, tarafların ördükleri duvarların da yok olduğunu görüyoruz.  Artık akademi konuyu belirlerken sektörün taleplerini dikkate alıyor. Sayfalarca tez ya da proje yapıp arşive kaldırmak yerine bunu nasıl uygularız sorusuna cevap arıyor. İş dünyası da burada üretilen içeriğe kayıtsız kalmıyor. Birliktelik tabii olarak bir sinerji ortaya çıkarıyor. Ben hem üniversitelerimizin hem de iş dünyamızın birlikte çalışma konusundaki çabaları için taraflara şükranlarımı sunuyor, daha fazlasını beklediğimizi ifade ediyorum” dedi.

 

Programın açılışında konuşan Rektör Köse, üniversite hakkında bilgi verdi ve üniversitenin topluma katkı veren bir anlayışı öncelediğini söyledi.

 

“Topluma ve bölgeye katkı misyonunu akademide hayata geçirmeye çalışıyoruz”

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinin genç bir yükseköğretim kurumu olmasına rağmen kısa zamanda önemli mesafe kat ettiğini söyledi. Rektör Köse “Bilindiği üzere bizim üniversitemiz 2010 yılında kuruldu ve kuruluş misyonu bilimsel araştırmalar yapmak, meslekî ve akademik alanda yetkin, temel değerlerimizle donanmış bireyler yetiştirmek olarak belirlenmişti. O dönem üniversitelerin kuruluş felsefesini oluşturan yükseköğrenime dinamizm kazandırma hedefine yönelik olarak çalışmalara başladığımız üniversitemizde kısa zamanda önemli başarılara imza attık. Gerçekten İzmir’in bir üniversitesi olarak topluma katkıyı, bölgenin gelişmesi için sorumluluk almayı ve ülkemizin hedeflerine katkıda bulunmayı görev olarak benimsedik. Geldiğimiz noktada önemli işlere imza attığımızı vurgulamak istiyorum. Şimdi tek tek fakültelere ilişkin bilgilere yer vermek yerine bazı alanlarda öne çıkan özelliklerimizi ifade etmek istiyorum. Ama üniversite sanayi işbirliğine büyük önem veriyoruz ve önemli çalışmaları yürütüyoruz. Üniversitemiz Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan “Üniversite Yıllık İzleme ve Değerlendirme Raporu’na göre SCI, SCI-Expanded, SSCI, AHCI ve ESCI endeksli dergilerde yayımlanmış öğretim elemanı başına düşen yayın sayısında İzmir’de ilk sırada yer aldı. 2010 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında çoğu kategoride ilk üç içerisinde yer alıyoruz.  Aynı şekilde Türkiye’deki üniversiteler sıralamasında 2000 yılı sonrasında kurulanlar arasında hep ilk 10 içinde bulunmanın başarı olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sonuçlar sevindirici olmakla birlikte daha yukarılara çıkmak için gayret göstermek zorundayız. Bu çabaların sadece bizim için değil ülkemiz açısından oldukça değerli olduğunu düşünüyorum. Dünyada bir yer edinmek istiyorsak bunun için bulunduğumuz yerlerin ötesini hedeflemek bizim görevimiz. Bu hedefleri başarmak için inancımız var; zira nitelikli bir ekiple çalışıyoruz” dedi.

 

“İKÇÜ Kampüs Camii için temeli atıyoruz”

Genç beyinlerin Türkiye’nin sermayesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Köse,   gençlerin dünya bilimi açısından da değerli olduklarını kaydetti. Bu amaçla sadece bilime odaklı öğrenci yetiştirme anlayışının eksik kalacağını ifade eden Rektör Köse, kampüs alanına içinde kongre merkezi, çalışma odaları, toplantı salonları, teknoloji alanları bulunan bir kompleks için de çalışmalarda sona gediklerini söyledi. Bu konuda hayırseverlerden destek beklediklerinin altını çizen Rektör Köse “Mevcut durumda 17 binin üzerinde öğrencimiz 2 bine yakın akademik ve idari personelimiz var. Biz, yaşayan kampüs işitiyoruz. Bu amaçla İslami İlimler Fakültemizin de uygulama amaçlı kullanacağı bir külliyeyi inşa edeceğiz. Dinin öğrenilmesinde doğru bilgi son derece önemli. Dini bilgi doğru öğretilmediğinde toplumların aleyhlerine kullanılabilecek bir araç haline dönüşüyor. Ülkemiz din öğretim sistemi ise örnek gösterilebilecek yapıda. Bakınız pek çok ülkede dini yapılar üzerinden yönetsel yapılar tasarlanıyor, yürütülüyor. Pek çok ülkede bölücü ve yıkıcı oluşumların bu yapıları kullandığına şahit oluyoruz. Prof. Dr. Erol Güngör’ün de ifade ettiği gibi dinin yanlış öğretilmesinin sonucu felaketlere neden olabiliyor. Biz de bu çerçevede doğru bilgiyi yetkin insanlardan öğretmeyi amaçlıyoruz. Külliyede sağlıklı bilgiyi öğretmek için herkesin katılabileceği kurslarımız da olacak. Projesini oluşturduğumuz ve yerini belirlediğimiz kampüs içindeki alanda yapımına başlayacağımız cami için hayırseverlerimizi göreve çağırıyoruz” dedi.

 

Program, tarafların değişik konulardaki değerlendirmeleri ile devam etti; görüş ve önerilerin ardından hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı