Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul: “Oyunlarımızı Bir Ayda 180 Mlyon Kişi Oynadı, Arcane Dizimiz Dünyada Zirvede”

Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul, şirketin 2021 çalışmaları ve yeni yıl planları hakkında bilgi vererek Türkiye ve Dünya dijital oyun ekosistemiyle alakalı dikkat çekici veriler paylaştı.

 

Özellikle son iki yılda hayata geçirdikleri faaliyetlerle bir oyun şirketinden eğlence şirketine dönüştüklerinin altını çizen İyikul “Türkiye’de sadece League of Lefends oyunumuzda 20 milyondan fazla hesap sayısı var. 2021’de lig yayınlarımız toplam 6 milyon saatten fazla izlendi. Ekim ayında dünyada Runeterra oyunlarımızı toplam 180 milyon oyuncu oynadı. En güncel projemiz Arcane ise çıkığı hafta tam 38 ülkede en fazla izlenen dizi olmayı başardı”

 

Türkiye’deki dijital oyunlar ekosisteminin en büyük temsilcisi olan Riot Games, 2009 yılında pazara sunduğu ilk oyunu League of Legends’la başladığı maceraya, yeni oyunları, müzik albümleri, çizgi romanları, moda iş birlikleri ve son olarak tüm dünyada büyük ses getiren Netflix projesi Arcane ile devam ediyor. 

 

Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul özellikle son iki yılda hayata geçirdikleri faaliyetlerle bir oyun şirketinden eğlence şirketine dönüştüklerinin altını çizerek, şirketin son dönem projeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

 

ARCANE TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA EN ÇOK İZLENEN DİZİLER ARASINA GİRDİ

İlk dizi projeleri olan Arcane için 2015 yılında çalışmalarının başladığını belirten Riot Games Türkiye Ülke Müdürü Erdinç İyikul: “Uzun süren bir çalışmanın ardından içimize sinen ve sonuçlarını gördükten sonra çok mutlu olduğumuz Arcane projemizi hayat geçirdik. Arcane başarılarından rakamlarla bahsedecek olursam, dizi çıktığı hafta tam 38 ülkede en fazla izlenen dizi oldu. 87 Ülkede TOP 10’a giren Arcane, Türkiye, Kanada ve Güney Kore gibi birçok ülkede de ilk 5’e girdi. Çıktığı hafta Tencent yayın platformu üzerinden 130 milyon izlenmeye ulaştı ve yine bu platformda en çok aranan başlık oldu. 24 Kasım Haftasında Netflix’te toplam 34.42 milyon saat izlenen dizi, IMDb’de 93.423 kişinin kullandığı oyla 9.3 puana sahip.”

 

OYUNLARIMIZI BİR AYDA 180 MİLYON KİŞİ OYNADI

Türkiye ve dünyadaki oyuncu sayılarıyla ilgili bilgi veren İyikul;
 “Son yıllarda adımızın sonundaki s’nin hakkını ürünler anlamında vermenin ötesinde; PC ve mobil oyunlarımızdan konsola gelen oyunlara, müzikten çizgi romana, dev etkinliklerden moda işbirliklerine geniş bir eğlence ekosisteminin parçasıyız. Netflix projemiz ARCANE ile eğlence dünyasını oyuncular için yeniden tanımlayan bir şirket konumuna geldik. Ekim ayında dünyada Runeterra oyunlarımızı toplam 180 Milyon oyuncu oynadı” dedi. 

 

TÜRKİYE’DE 36 MİLYON OYUNCU BULUNUYOR

“Önümüzdeki yıl Türkiye’de 10.yılını kutlayacak olan League of Legends’ta 20 milyondan fazla hesap sayısı ile Türkiye’de oyuncu sayımız artmaya devam ediyor. 2021’de Lig yayınlarımız Türkiye’de toplam 6 milyon saatten fazla izlendi. Özellikle ülkemizde çok sevilen oyunlarımızdan VALORANT’a baktığımızda, Türkiye’nin oyuncu sayısı anlamında Avrupa’yı geride bıraktığını görüyoruz. Dünyada 14 milyon aktif PC oyuncusu olan VALORANT’ın birinci yıl dönümünü dünyada yarım milyardan fazla karşılaşma ile kapattık. Türkiye sunucu yatırımı ile oyuncularımıza özel Türkiye sunucusunu getirdik. VALORANT denince akla ilk gelen ülkelerden biriyiz. Bir FPS ülkesi olarak oyuncularımızın VALORANT’a ilgisi her geçen gün büyümeye devam ediyor.”

 

RUINED KING TÜRKİYE’DE LİSTE BAŞI OLDU 

“Oyun dünyasına farklı bakış açıları getiren oyun geliştiricilerine destek olarak tüm oyunseverlerin Runeterra evrenine girebilmesi için yeni fırsatlar oluşturduk. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Riot Forge markası ilk meyvelerini vermeye başladı. Hextech Mayhem ve Ruined King geçtiğimiz haftalarda oyun severlerle buluştu. Ruined King, çıktığı ilk hafta Türkiye’de en çok satan oyunlar arasına girdi ve ülkemizde liste başı oldu.”

 

“2022 YILINDA YENİ MACERALAR BİZİ BEKLİYOR”

2022 yılının Riot Games Türkiye ofisi için özel bir anlamı olduğunu belirten İyikul: “2012 yılında Türkiye ofisinin kapılarını açmıştık. 2022 senesi, Riot Games Türkiye’nin 10. yılı olacak. İkinci on yılımıza girerken, Project L, Hytale, VALORANT Mobil ve birbirinden farklı Riot Forge oyunları gibi yepyeni maceralar bizi bekliyor. Yeni yılda, oyun merkezli bir eğlence şirketi olarak içeriklerimizi farklılaştırarak geniş kitleler ile bir araya gelmeye devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı