Sarıkamış Şehitlerinin Büyük Mücadelesi Gölcük’te Anlatıldı

Binlerce kahraman Türk askerinin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtı’nda yaşanan kahramanca mücadele, harekatın 107. yılında Gölcük Belediyesi tarafından düzenlenen panelde anlatıldı.

 

Gölcük Belediyesi, binlerce kahraman Türk askerinin şehit olduğu Sarıkamış Harekâtı’nın 107. yılı etkinlikleri kapsamında, Kervansaray Kültür Yapısı’nda “Sarıkamış Harekâtı-Beyaz Esaret” konulu panel düzenledi. Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Doç.Dr. Mustafa Eren’in moderatörlüğünü yaptığı panele; Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin ve Araştırmacı Yazar Bünyamin Akbulut’un konuşmacı olarak katıldı.

ŞEHİTTLER İÇİN DUALAR EDİLDİ

Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, AK Parti İlçe Başkanı Çetin Seymen, Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdürü Mine Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü Caferi Tayyar Mert, Gaziler Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Aslan, ilçe protokolü, STK temsilcileri, öğrenciler ve öğretmenleri katıldı. Program İhsaniye Merkez Camii İmamı Mahmut Çakar, İhsaniye Yeni Camii İmamı Fatih Aslanhan tarafından Sarıkamış şehitlerinin ruhları için yapılan Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

 

“VATANIMIZ, BAYRAĞIMIZ OLMADIKTAN SONRA ÖZGÜR OLMANIN DA ANLAMI YOK”

Yapılan duaların ardından programın açılış konuşmasını yapan Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer, öğrencilere seslenerek; “Bu vatanın, bu toprakların vatan olması için sayısız bilmediğimiz ve çoğunun da kabrinin nerede olduğunu bilmediğimiz şehitlerimiz var.  Bu vatan uğruna şehitlerimiz, düşünmeden canlarını feda ettiler. Hayatta olmazsa olmaz şey vatandır. Özgürlüğümüz, vatanımız, bayrağımız olmadıktan sonra, kendi mukaddesatımıza kendimiz sahip olamadıktan sonra özgür olmanın da anlamı yok. İşte biz bugün harekâtın 107. yılında, işte bu değerlerimiz uğruna hayatlarını seve seve feda eden şehitlerimizi anıyoruz. Bu değerler uğruna her şeyimizi feda etmek uğruna gözümüzü kırpmamamız lazım ama hayat devam ediyor. Sadece savaş alanı değil, toplumun menfaatlerini, kesinlikle kişisel menfaatlerimiz önünde tutmayı da unutmamamız gerekiyor. Bunu böyle yaptığımız taktirde; memleketimiz ileri noktalara gidecek, yaşadığımız bazı sorunları da aşmış olacağız” dedi.

 

SARIKAMIŞ HAREKATINDAKİ KAHRAMANCA MÜCADELE ANLATILDI

Panelde daha sonra Prof. Dr. Şirin, Doç.Dr. Mustafa Eren ve Araştırmacı Yazar Akbulut’un hazırladıkları sunumlar eşliğinde, Birinci Dünya Savaşı’nda Kafkas cephesinde yaşanan ilk ve en büyük kara harekâtın önemi ve harekât sırasında yaşanan kahramanca mücadeleler hakkında dinleyicilere bilgiler verdiler. Neyzen Bilal Büçgün’ün ney dinletisi eşliğinde devam eden programın sonunda Kaymakam Karabulut ve Başkan Sezer, katılımcılara teşekkür ettiler.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı