Savunma Sanayisinden Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSSte savunma sanayi ve lojistik sektörü Ankarada buluştu. Yaklaşık bin 200 ziyaretçiyi ve 20 ülkenin askeri ateşesini ağırlayan DLSSte askeri lojistik mercek altına alındı

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’nın destekleriyle hayata geçirilen Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi (DLSS), 7-8 Aralık 2021 tarihlerinde Ankarada Hilton Garden Inn Gimat Hotelde, Savunma sanayi ve lojistik sektörü temsilcilerini buluşturdu.

 

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi, 60’ın üzerinde stantlı katılımcı ile bin 200 ziyaretçinin buluşma noktası oldu. Önemli iş birliği anlaşmalarının gerçekleştiği DLSS’e, 20 ülkenin askeri ateşesi de katıldı.

 

Askeri lojistiğin gelecek vizyonu mercek altına alındı

 

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi Organizasyon Komitesi Başkanı ve Mildata Askeri Doktrin ve Harekât Uyumluluk Analisti Sami Atalan, ülkelerin savunma sanayisindeki gücünü ortaya koymasında askeri lojistiğin kilit bir rol taşıdığını belirterek; DLSS Türkiyenin alanındaki tek zirvesi, dünyada da bu alana odaklanan zirvelerin sayısı oldukça sınırlı. DLSSin savunma sanayisi için çok yönlü ve önemli bir noktada bulunan askeri lojistiğin gelecek vizyonunu karşılayacak inovatif çözümler ve yaklaşımlarla ilgili bilgi alışverişi fırsatı sunması açısından önemli bir boşluğu doldurduğuna inanıyoruz. İki gün boyunca savunma sanayisi profesyonelleri, karar vericiler ile askeri personel ve akademisyenler lojistik modernizasyonu ve dijital dönüşüm konularında çözüm alışverişine aktif olarak katıldı ve ihracat fırsatlarını keşfettiler” diye konuştu.

 

Askeri lojistikte dijital dönüşüm tartışıldı

 

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesinde, gelecek 10 yılın gündemindeki önemli başlıklar masaya yatırıldı. Zirvenin önemli oturum konuları arasında Savunma Sanayisinde Sürdürülebilir Ömür Devri YönetimiHarekât Alanlarına Göre Özel Lojistik ÇözümlerSavunma Sanayi Kapsamında Bölgesel ve Küresel LojistikLojistik Destek Paketlerinin İhracat Kalemi Olarak Pazarlanması’, Hareket Lojistiğinde Engel AşmaAskeri Lojistikte Dijital Dönüşüm’ yer aldı.

 

Zirve de önemli özel sunu konuları da paylaşıldı: Sınır Ötesi Operasyonlarda Fransız Ordusunun Kara Araçları ile Lojistik ÇözümleriMilli Silah Sistemleri Ömür Devri Yönetimi-Garanti Sonrası Dönem Örnek ModeliTehlikeli Maddelerin Taşınması Hakkında Uluslararası DüzenlemelerSavunma Sanayisinde Bir Başarı Hikâyesi, ‘Çatışma Durumunda Kültürel Mirasın Korunması’, ELDnin Askeri Lojistik Destek Faaliyetlerine Etkilerine Yönelik Örnek Çalışmalar’ ile savunma Lojistiği Tedarik Sürecince Diplomatik İşlemler ve Özel Prosedürler’.

 

Zirve’nin açılışına ilgi yoğundu

 

DLSSin açılışını Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin ÖzdebirSavunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Coşkun ile Mildatadan Askeri Doktrin ve Harekât Uyumluluk Analisti Sami Atalan gerçekleştirdi. Zirve’nin açılışına sektör temsilcilerinin ilgisi yoğundu.

 

TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojileri güçlerini birleştirdi

 

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSS ilk gününde önemli bir iş birliğinin imza törenine  ev sahipliği yaptı. TÜBİTAK SAGE (Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü) ile ASELSAN ve ALTINAY Savunma’nın ortak iştirakı DASAL Havacılık Teknolojileri arasında bir iş birliği protokolü imzalandı. 

 

TÜBİTAK SAGE ve DASAL Havacılık Teknolojileri, DASAL havacılık platformlarına TOGAN Silah Sistemi entegrasyonuna ilişkin iş birliği yaptı. İmza törenine; TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş ile DASAL Havacılık Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin İlkmen katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı