Şefin tavsiyesi zeytinyağlı sabun, tatlı olarak da mentollü diş macunu size cazip geliyorsa hamilesiniz ve pika sendromu yaşıyorsunuz

Şefin tavsiyesi zeytinyağlı sabun, tatlı olarak da mentollü diş macunu size cazip geliyorsa hamilesiniz ve pika sendromu yaşıyorsunuz

 

Eşiniz hamile ve kışın ortasında çilek istiyorsa ne kadar şanslı olduğunuzun farkında değilsiniz. Her ne kadar çilek bulmaktan kolay olsa da sizden toprak, sigara külü hatta naftalinde isteyebilirdi. Ve inanın bu çok daha sıkıntılı bir durum.

 

Avrasya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı İstepan Suna hamilelikte pika sendromuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

 

Aşermenin pik noktası “Pika Sendromu”

Hamilik döneminde yaşanan hormonal değişimler, beynin iştah merkezinde değişikliklere yol açar ve aş erme denilen iştah durumu ortaya çıkar. Bazı gıdalara aşırı istek duyma, her ne kadar hamilelik döneminde normal kabul edilse de bazı maddeler var ki, duyanları ve görenleri hayrete düşürüyor. Özellikle de hamilelik döneminde tat alma duyusunun gelişmesi bazı maddeleri çekici hale getirebilir. Çamur, tebeşir tozu, bulaşık süngeri ve toprak gibi…

 

Hamilelikte pika sendromu neden ortaya çıkar?

Hamilelik sürecinde mevsimi olmayan meyve ve sebzeleri aşeren kadınlara rastlamak olağan bir durum olsa da çamur, toprak, kireç gibi besin dışı maddelerin aş erilmesi şaşırtıyor. Daha çok demir, kalsiyum, bakır, çinko, B1 vitamini, B6 vitamini gibi eksikler sebebiyle ortaya çıktığı düşünülen hamilelikte pika sendromu, yabancı maddelere hissedilen karşı konulamaz dürtü olarak tanımlanıyor.

 

Eğer canınızı bunları yemek istiyorsa…

 • Kömür,
 • Tebeşir tozu,
 • Sabun,
 • Un,
 • Kil,
 • Çamur,
 • Sigara külü,
 • Diş macunu,
 • Kibrit,
 • Lastik,
 • Naftalin,
 • Karbonat,
 • Mısır nişastası,
 • Pişmemiş patates.

 

Tüm bu maddeler, hamilelikte meydana gelen pika sendromunun işaretidir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en önemli neden ise vücuttaki eksik olan maddeleri yerine koyma gayretidir. Bu noktada vücut, bebeğin gelişimini tamamlamak için daha fazla yemek isteyebilir.

 

3. aydan sonra geçmiyorsa dikkat!

Hamilelikte aş erme genellikle gebelik sürecinin ilk 3 ayında daha fazladır. Zamanla aşırı yeme ihtiyacı ortadan kalkarak daha düzenli bir beslenme rutinine döner. Ancak yukarıda bahsedildiği gibi normal olmayan aş erme durumları yani pika sendromu, 3 ayın sonunda hala devam ediyorsa mutlaka psikolojik nedenler araştırılmalıdır. Çünkü bu konuda yapılan araştırmalar, hamilelik döneminde 3. aydan sonra devam eden pika sendromunun psikolojik tedavi görülmeden aşılamayacağını gösteriyor.

 

Pika sendromu bebeğe zarar verir mi?

Yenilen maddeler, gıda dışı olduğundan içinde birçok zararlı bileşen olabilir. Özellikle de zehir ya da parazit içerme riski bulanan, metal, toprak, plastik gibi maddeler hem anne adayına hem de bebeğe zarar verir.

 

Tedavi edilebilir mi?

Pika sendromunun ortaya çıkmasındaki en önemli etken demir eksikliği olarak kabul edilir. Hamile biri de vücudundaki mineral ve demir eksikliğini gidermek için bu maddelere yönelir. Bu noktada uygulanacak demir eksikliği tedavisi bu maddelere olan yeme dürtüsünü büyük oranda durduracaktır.

 

Bunun dışında hamileler de vitamin, mineral takviyesi alarak bu ihtiyaçlarını kontrol altına almaya çalışabilir. Yemek krizleri geldiği zaman alternatif olarak su içebilir veya sakız çiğneyebilir. Aş erdiği normal olmayan besinleri çevresinden uzak tutarak bu dürtüyü engelleyebilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı