Seyit Torun: İLBANK’ın Musluğu İktidar Belediyelerine Bağlanmış

-"İLBANK hibelerinin yüzde 99’u iktidar belediyelerine aktarıldı"

 

– “Çevre Bakanı ‘ticari sır’ demişti, mesele sır değil partizanlıkmış”

 

-“132 milyonluk kaynağı kendi belediyelerine aktarmışlar”

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yerel yönetimlerin bankası olan İLBANK’ın, 2020 yılındaki hibe desteklerinin yüzde 99’unun Cumhur İttifakı belediyelerine aktarıldığını belirtti. Torun, “Ortaya çıkan bu tablo, partizanlığın belgesidir. İLBANK’ın musluğu, açıkça iktidar belediyelerine bağlanmıştır. Çevre Bakanı’na, ‘hangi belediyelere ne kadar kredi verdiniz’ diye sormuştum. Gelen cevapta, ‘ticari sır’ denilmişti. Görüyoruz ki: Mesele ticari sır değil, mesele partizanlıkmış” dedi.

 

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, şu değerlendirmelerde bulundu:

 

YENİ BİR SKANDAL

Çevre Bakanlığı’nın, son üç yıldaki araç yardımlarının yüzde 97’sini Cumhur İttifakı belediyelerine yaptığını ortaya çıkarmıştık. Yine aynı bakanlığın, milyonlarca liralık nakdi yardımlarının Cumhur İttifakı’na aktardığını açıkladık. Şimdi yeni bir skandalla karşı karşıyayız. Belediyelerin bankası İLBANK’ın 2020 raporuna göre, yerel yönetimlerin 102 projesine yüzde 100 hibe desteği verilmiş. 132 milyon liralık bu projelerin yüzde 99’u ise Cumhur İttifakı belediyelerine ait. Ülke nüfusunun yarıdan fazlasını yöneten muhalefet belediyelere verilen destek ise sadece yüzde 1.

 

PARTİZANLIĞIN BELGESİ

Ortaya çıkan bu tablo, partizanlığın belgesidir. İLBANK’ın musluğu, açıkça iktidar belediyelerine bağlanmıştır. Bir süre önce, Çevre Bakanı’na, ‘hangi belediyelere ne kadar kredi verdiniz’ diye sormuştum. Gelen cevapta, ‘ticari sır açıklayamayız’ denilmişti. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor. Artık görüyoruz ki: Mesele ticari sır değil, mesele partizanlıkmış. Erdoğan bir konuşmasında ‘belediyeler arasında ayrım yapmıyoruz’ demişti. Vatandaş adına soruyoruz: Bizim belediyelerimizin yüzlerce talebini reddedip, tüm kaynakları kendi belediyelerinize aktarmak, ayrımcılık değil de nedir?

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı