Sürdürülebilir Kırsal Yaşam Çalıştayı’nda bir araya geldiler

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi paydaşlığında düzenlenen Sürdürülebilir Kırsal Yaşam Çalıştayı’nda, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, tarımsal birlik ve kooperatifler ve çiftçiler bir araya geldiler.

Sürdürülebilir Kırsal Yaşam Çalıştayı’na, Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Dr. Gökhan Günaydın, CHP Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe,Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu, TMMOB Ziraat Odası Eskişehir Şubesi Başkanı Levent Özbunar,İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Handan Giray ile Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı katıldı.

Haller Gençlik Merkezi’nde Çalıştay için bir araya gelen temsilciler, Eskişehir’deki kırsal alanların bulunduğu bölgelerin avantaj ve dezavantajlarını tespiti, sosyal ve fiziksel altyapı ve bölgeler arası gelişmişliğin dengelenmesi gibi konularda görüşlerini paylaştılar. Kırsal alanların ihtiyaçlarının ihtiyaçlarına göre oluşturulacak olan planlama için bilgi alışverişinde bulunarak, sürdürülebilir kırsal yaşamın ilk adımları atıldı.

Sürdürülebilir Kırsal Yaşam Çalıştayı açılış konuşmalarının sonrasında Dr. Gökhan Günaydın ve Prof. Dr. Handan Giray’ın konuşmalarıyla devam etti.

Ülkemizde üretilen ürünler ve hayvancılık hakkında bilgi veren CHP PM üyesi yüksek ziraat mühendisi Dr. Gökhan Günaydın, tarım ve hayvancılıkta üretimin geçtiğimiz yıllara gör oldukça azaldığına dikkat çekti. Türkiye’deki tarımı rakamlarla anlatmayı sürdüren Günaydın, “Ülkemizde tarım emeklisinin maaşıyla alabildiği ürünler giderek azalıyor. Sağlıklı beslenme için nüfusa uygun olarak iktisadi faaliyetleri Anadolu’ya dengeli olarak yayılması ve çiftçiliğin özendirilmesi gerekiyor. Ülkemizde çiftçi yaşı 55’in üzerinde. Bu şekilde tarımda çalışacak kimseyi bulamayacağız. Tarımda gelişmek için sula alanlarını da arttırmamız gerekiyor. Tarımsal destekler ülkenin kalkınması için gerekli” dedi.

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, çalıştaya katılan tüm kurumlara ve kurum temsilcilerine teşekkür ederek, “Kırsalda altyapı, kırsal ekonomi, çevre, sosyal sermaye ve ana başlıklarını ele alarak uzun vadede sürdürülebilir kırsal yaşam için yapılması gerekenleri içeren bir sonuç raporu oluşturarak kurumlarla bu raporu paylaşacağız” ifadelerinde bulundu.

Çalıştay daha sonra ESOGÜ Dekan Yardımcısı Prof Dr. Handan Giray’ın öncülüğünde gerçekleştirilen oturumlarla devam etti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı