Tabut şeklindeki arabayı kefenlediler

Akaryakıt fiyatlarına yapılan yüksek oranlı zamlar, Saadet Partisi İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen dikkat çekici ve renkli bir eylemle protesto edildi. Konak Meydanı’nda sergilenen mizansende, fahiş zamlar sonrası vatandaşa kontak kapattıran akaryakıt fiyatlarına tepki gösterildi. Tabut şekli verilmiş araba maketi, zamların altından kalkılamaz hale gelmesi ve trafiğe çıkamayacak olması nedeniyle kefenlendi. Ardından, üzerinde fahiş zamlı akaryakıt fiyatları yer alan ve ‘İnsaf edin artık’ yazan kıyafetler giymiş kişiler tarafından dört kolluda omuzlara alınarak taşındı. Düzenlenen gösteride, yılbaşından bu yana 23 kez yapılan ve sürücüleri çileden çıkaran zamlar mizahi bir gönderme ile eleştirildi.

Çevredeki vatandaşların meraklı gözlerle takip ettiği eylemde, “Akaryakıt krizinden öldü! Zam içinde yatsın!”, “Aşırı ‘güncelleme’ tez ayrılık getirdi!”, “Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanmaya daha fazla dayanamadı!”, “Kuruş kuruşlar öldüremedi! Lira lira’lara yenik düştü!”, “Zam’ane arabasıydı! Hızlı yaşadı, genç öldü!”, “Fulleyemeden gitti!” yazılı dövizler taşındı. 

 

Rakamlar baş döndürüyor

Kefenlenmiş ve dört kolluya konulmuş tabut şeklindeki araba maketinin yanında açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Erduran, “1 Ocak’tan itibaren akaryakıt fiyatlarına toplamda 23 kez zam geldi. Benzinde zam oranı yılbaşından bu yana yüzde 57, son bir yılda ise yüzde 166 oldu. Motorinde zam oranı yılbaşından bu yana yüzde 94, son bir yılda ise yüzde 235'e ulaştı. Bir depo maliyeti, yalnızca iki ayda yaklaşık 500 lira arttı. Bu rakamları dile getirirken bile insanın dili zorlanıyor, başı dönüyor, havsalası kabul etmiyor. Özellikle son günlerde hükümetin öne sürdüğü yeni günah keçisi, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması. ‘Savaş çıktı, ondan oldu’ diyorlar. Sanki Ukrayna’nın işgalinden önce milli paramızın değeri yerli yerindeydi. Ekonomik dengelerimiz düzgündü. Enflasyon oranları sağlıklıydı ama savaş çıkınca da her şeye zam geldi ve akaryakıta her gün zam dönemi başladı. Yapmayın, etmeyin, yazıktır.” diye konuştu.

 

31 litreden 2,4 litreye düştü

Akaryakıt ürünlerine gelen zamların döviz kurunun yüksek olmasından kaynaklandığını belirten Erduran, “Yanlış ekonomi politikalarıyla Türk lirasının döviz kuru karşısında değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’deki periyodik fahiş akaryakıt zamları, TL’nin ışık hızıyla yaşadığı değer kaybı ve petrol ürünlerine uygulanan yüksek vergilerin sonucudur. Ak Parti sebep, zamlar sonuçtur. Artık kuruş ile değil, lira ile zam geliyor. Ve akaryakıttaki bu fiyat artışları, ekonomide yaşanan krizin ve kötü gidişatın simgesi ve ilanı durumundadır. 2002 yılında 50 TL ile 31 litre benzin alabiliyorduk. 2022'de bugün ise 50 TL ile sadece 2,4 litre benzin alabiliyoruz. Erdoğan'ın ekonomik başarısının özeti bu!” ifadelerini kullandı. 

 

Ellerinde bir kör bıçak var

Akaryakıt fiyatının artmasının ulaşım ve nakliye başta olmak üzere maliyetleri artıracağı için enflasyon artışını da getirdiğini kaydeden Saadet Partisi İl Başkanı Erduran, şöyle devam etti: “Gelinen bu noktada Saadet Partisi olarak bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Hükümet, akaryakıtta ÖTV’yi tamamen kaldırmalı ve KDV oranını da yüzde 1’e düşürmelidir. Yani fiyat artışlarını vergi indirimleriyle kontrol altına almaya çalışmalıdır. Bunlar, vatandaşın yükünün azaltılması anlamına gelecektir. Ancak asıl kalıcı ve tedavi edici çözüm, milli paramızın korunması yönünde olmalıdır. Bunu da milli ekonomi anlayışına sahip olan Saadet Partisi yapabilir. Ak Parti iktidarı, elinde bir kör bıçak, ekonomide yıllardır çok büyük yaralar açtı. Ama biz, iktidarın ortaya çıkardığı bu krizi çözecek ve milletimize çok kısa bir zamanda rahat bir nefes aldıracak politikaları uygulamaya koyacağız.” 

Açıklamanın ardından Saadet Partililer, tabut şeklindeki araba maketini taşıyan ve fahiş fiyatların yazılı olduğu elbiseleri üzerlerine giyinen kişilerle birlikte Kemeraltı Çarşısı’nda yürüyüş yaptı. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı