TOBB ve Beko iş birliği ile Girişimin Kadın Kahramanları Projesi Çanakkale’deydi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında gerçekleştirilen roadshowun on beşinci durağı Çanakkale oldu.

 

Girişimin Kadın Kahramanları Projesi, kadınların iş hayatında güçlenmesi için TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun tüm Türkiye genelindeki 7 bin girişimci kadına ulaşma hedefiyle hayata geçiyor. Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında TOBB ile gerçekleştirilen roadshowun on beşinci durağı Çanakkale’de konuklara Beko 100 Kadın Bayi projesinin detayları aktarıldı.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen Girişimin Kadın Kahramanları Projesi’nde süren online eğitimlerin ardından belirlenen illerde verilecek yüz yüze eğitimleri kapsayan roadshowun on beşincisi Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

 

Toplantı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek, Arçelik Perakende Akademi ve Beko yöneticilerinin katılımı ile düzenlendi. Programda Beko 100 Kadın Bayi projesi kapsamında bayi olmak isteyenlere özel bir panelde detaylar aktarıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Nurten Öztürk adına katılımcılara sevgiyle selamlarını ileterek başladığı konuşmasında şunları söyledi: Beko 100 Kadın Bayi projesi kapsamında bizim görevimiz endüstrileşmiş emeğinin ekonomiye kazandırılmasına katkıda bulunmak. Üç farklı kesimde bulunan kadınlarımıza katma değer yaratacağız. İş dünyasının içinde olanların daha güçlü olmasını sağlayacağız; iş dünyasına girmek isteyen yeni kadın girişimcilere destek olacağız ve kırılgan kesim olarak kabul ettiğimiz kırsal kesimdeki kadınların toplumsal hayata kazandırılması için kooperatifler aracılığıyla onlara ulaşacağız. Bu üç kesime ulaşırken de eğitim veriyor olmamız lazım. İşte Beko 100 Kadın Bayi projesi hem bu üç alandaki kadınlara ulaşıyor, hem de onlara kapsamlı bir eğitim programı sunuyor” dedi. 

TOBB Çanakkale KGK Başkanı Birce Bilici Şimşek, emeği geçenlere ve katılanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Kadınlarımızın ekonomik temsiliyeti ile ilgili rakamlar çok çarpıcı. Kadının toplumdaki rolünün kalıplaşması, eğitim yetersizliği, iş kurarken destek görmemesi gibi faktörler girişimcilik kültürünün kadınlar arasında yayılmasına engel olmaktadır. Halbuki ekonomik büyümenin artması, yoksulluğun azalması, toplumsal refahın artması ve sürdürülebilir bir büyüme için kadınlar iş hayatının her kademesinde yer almalıdır” dedi. 

Beko Satış Direktörü Burak Bilgisel: “Beko Bayii olmak isteyen kadınlarımıza kapımız sonuna kadar açık”

Beko Satış Direktörü Burak Bilgisel açıklamasında Beko olarak her zaman kadınların iş dünyasına katılımını destekliyor ve yanlarında duruyoruz. Girişimci kadınların desteklenmesi ve güçlenmesini hedeflediğimiz bu yolda Girişimin Kadın Kahramanları Projesi kapsamında gerçekleştirmeyi çok istediğimiz yüz yüze eğitimlerle Çanakkale’de olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İş hayatındaki cesaretlerinin altını eğitimle doldurabilmek ve kadınların güvenli, rekabetçi ve donanımlı bir şekilde iş hayatında hak ettikleri yerleri almalarına destek olmak bu projenin öncelikli hedefini oluşturuyor. 100 Kadın Bayi Projemiz ile entegre olması sebebiyle eğitimlerden sonra Beko bayisi olmak isteyen Marmara Bölgesi’nin girişimci kadınlarına da kapımızın sonuna kadar açık olduğunu aramıza katılmalarından mutluluk duyacağımızı paylaşmak isterim” dedi.

Tüm bölgeleri kapsayan Girişimin Kadın Kahramanları Projesi eğitim toplantıları TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle Düzce’de son bulacak. 

 

 

Girişimin Kadın Kahramanları Projesi Eğitim Programı Hakkında:

Girişimci kadınların, girişimcilikteki gelişimlerini ve sürekliliklerini sağlamaya yönelik komple bir tasarım olarak kurgulanan eğitim programı beş modülden oluşuyor. Perakende Akademisi tarafından tasarlanan eğitim ve gelişim programı kapsamında, online ve yüz yüze gibi farklı eğitim kanalları kullanılarak, karma bir eğitim modeli uygulanıyor.

 

İçerik odaklı eğitim yerine, aksiyon odaklı, bilgiyi öğretme yerine, bilgiye erişimi öğretme; öğrenme aktivitesi yerine, sürekliliğe odaklı; bilgiyi var etmek yerine performansı var etmeye yönelik yaklaşımların temel alındığı programda, satış, pazarlama, finans ve IK yönetimi, müşteri ve hizmet odaklı yaklaşımlar yer alıyor.

 

Girişimci kadınların ihtiyacı olan eğitimlere kolayca ulaşmalarını amaçlayan, işlerini geliştirmeleri ve büyütmeleri yolunda onları destekleyen projenin eğitimlerini tamamlayan katılımcılar sertifika sahibi de olabiliyor.

 

 

 

Girişimin Kadın Kahramanları Projesi Hakkında:

Kadın girişimciliğini sahiplenen ve destekleyen Beko; girişimcilik ekosisteminde kadınların temsilini artırmak amacıyla 2019 yılından beri sürdürdüğü “Beko 100 Kadın Bayi” projesinin ardından, toplumsal cinsiyet eşitliği vizyonunun yeni bir adımı olarak Girişimin Kadın Kahramanları Projesi’ni TOBB iş birliği ile hayata geçirdi. Programı tamamlayan kadın girişimciler, dilerlerse “Beko 100 Kadın Bayii” projesi kapsamında iş hayatlarına Beko bayi olarak devam edebiliyor.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ekosistemi içinde yer alan girişimci kadınlara, Beko 100 Kadın Bayii Projesi kapsamında sağlanan teşvikler şöyle:

 • Beko coğrafi konumlandırma ekibi tarafından, mağaza lokasyonunun fırsat analizi yapılarak belirlenmesi ve mağaza seçimi 
 • Dekorasyon ve altyapıda kullanılan ana malzemelerinin ücretsiz temini
 • Kontrat ve sözleşme sonrası açılış etkinlikleri ve reklam kampanyalarının sağlanması
 • Lokasyon analizine göre verilen kira destekleri
 • Mentor ağına katılım ve kadın bayiler için kadın mentor uygulaması
 • Mağazacılık, yönetim, satış ve ürün eğitimleri
 • Token Finansal Teknolojiler firması iş birliği ile – Ücretsiz yeni nesil android POS cihazı
 • Mağaza teşhirinde kullanılmak üzere ücretsiz görüntüleme teknolojileri sistemi desteği (DS TV)
 • Girişimcilerin kamu desteklerinden de faydalanabilmeleri için özel tasarlanan ücretsiz danışmanlık desteği
 • İlave kadın bayii mağaza primi desteği
 • Çalışan personele özel ilave prim destekleri
 • İlk mal alımı özel indirim ve vade desteği
 • Açılış sürecinde yapılan özel satış kampanyası desteği

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı