TOKİ’nin kaçak inşaatına bakın!

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye hizmet binası yapılmak üzere tadilat yaptıkları binada “kaçak yapılaşma” olduğu yönündeki iddialara yanıt verdi. Kaçak olduğu iddia edilen bölüm için ilçe belediyesiyle yazışmalara başladıklarını anlatan Seçer, konuyu meclis gündemine getiren AKP’li meclis üyesine, “Bu konuyla ilgileniyorsunuz, Mezitli’de TOKİ’nin yaptığı kaçak konutla da ilgilenmenizi, buradan dile getirmenizi diliyorum. Bizimki gibi birkaç metrekarelik dinlenme alanı değil binlerce konutluk bir alandan söz ediyoruz” diye seslendi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, belediyenin hizmet binası olarak kullanmak üzere tadilat işlemi yaptığı eski bir AVM ile ilgili iddialar gündeme geldi.
AKP’li meclis üyesi Sadık Türüt, Büyükşehir Belediyesinin, Marinavista adlı AVM’de tadilat yaparken bazı bölümlerin kaçak olarak yapıldığını ileri sürdü.
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Orada bir mevzuat karmaşası var. Önceki daire başkanı oraya bir tadilat ruhsatı alma gereği olmadığından bahisle işi devam ettiriyor. Şimdi gelinen noktada bunun ilçe belediyesinden ruhsata bağlanmasının yorumu ortaya çıkınca ilçe belediyesi bir gazete haberi üzerinden bunu bize söyledi. Ve orada kaçak yapı dediğiniz bizim çalışanlarımızın molalarda çıkıp çayını kahvesini içeceği bir alan yaratmak. Bunu da Akdeniz Belediyesi, ilçe belediyesi uygun görmedi. Yoksa denetleme görevi olan Mersin Büyükşehir Belediyesinin üç metrekare, beş metrekare dinlenme alanı için kaçak bina yapma gibi küçük bir anlayışı, düşüncesi olamaz. Zaten arkadaşlarımız tadilat ruhsatı için başvurularını yaptılar, geldiler, incelediler, gerekli yazışmalardan sonra devam ediyor” dedi.

“TOKİ’NİN KAÇAK İNŞAATINA DA BAKIN”

Son günlerde ilçe belediyelerinin verdikleri inşaat ruhsatlarıyla çok sayıda CİMER ihbarı aldıklarını ifade eden Seçer, “Ben de bu konuda bir ekip kurulmasını, ilçe belediyelerimizin denetlenmesiyle ilgili, vatandaşlarımızın şikayetlerine hassasiyet gösterilmesini istedim” ifadelerini kullandı.
Seçer, AKP’li Sadık Türüt’ün, Mezitli’de TOKİ tarafından kaçak inşaat yapılmasıyla da ilgilenmesini istedi. Seçer, “Bu konuyla ilgileniyorsunuz, Mezitli’de TOKİ’nin yaptığı kaçak konutla da ilgilenmenizi, buradan dile getirmenizi diliyorum. İlgililer üzerlerine düşeni yapsınlar. Bizimki gibi birkaç metrekarelik dinlenme alanı değil binlerce konutluk bir alandan söz ediyoruz. Bunun da dikkatlerden kaçmamasını istedim” dedi.

“BİLİM MERKEZİNİ YENİŞEHİR’DEN DEVRALMADIK. BİNAYI SATIN ALDIK VE İÇİNİ DONATTIK”

Başkan Vahap Seçer, AKP’li meclis üyesi Sadık Türüt’ün, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Bilim Merkezinin, Yenişehir Belediyesinden Büyükşehir’e devredildiği şeklindeki yanlış bilgilendirmeyle ilgili de konuştu.
Seçer, “Biz Bilim Merkezini Yenişehir Belediyesinden devralmadık. Biz binayı Yenişehir Belediyesinden satın aldık. Daha önceki belediye başkanımız Sayın İbrahim Genç tarafından düşünülen, temeli atılan, kaba inşaatı çıkan bu bina yeni dönemde bir müddet böyle kaldı. Biz burayı Yenişehir Belediyemizden satın aldık. Bize bir bağış, bir devretme değil. Açılışta eski belediye başkanımıza da teşekkür ettim. Nezaketiniz için teşekkür ederim ama bu bizim nezaketsizliğimiz anlamına gelmesin. Siz konuyu açtığınız için nasıl bir ilerleme kaydettiğimizi söyleyeyim. Biz burayı aldık, bugünkü noktaya getirdik. Siz o binayı yeniden yapın, yeri, inşaatı, içerisine harcanacak teknik parçaları 300 milyona yakın para harcamanız lazım. Bu derece değerli ve önemli” ifadelerini kullandı.