TÜGİAD, Türkiye Özbekistan İş Konseyi Heyeti ile bir araya geldi

TÜGİAD Ankara Şubesi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye Özbekistan İş Konseyi Heyeti’ni yemekte ağırladı. İki ülke arasındaki dostluğun ticari olarak da önemli ilişkilerle desteklenmesi gerektiğinin altı çizilen görüşmede; özellikle tarımla ilgili yatırım projelerinde nasıl bir yol haritası izlenebileceği ve Türkiye’den Özbekistan’a direkt uçuşun ticari hayata ne gibi katkıları olacağı detaylı olarak görüşüldü.

TÜGİAD Ankara heyeti Özbekistan ziyaretine hazırlanıyor

Başkentin değerli iş insanlarını bünyesinde barındıran TÜGİAD’ın, Türkiye Özbekistan İş Konseyi Heyetini Ercan Çelik ev sahipliğinde ağırladığı yemekte iki ülke için de önemli konu başlıkları masaya yatırıldı. İş Konseyi'nin yürüttüğü faaliyetler başta olmak üzere Özbekistan'da iş ve yatırım fırsatlarının ele alındığı görüşmede; İş Konseyi Başkanı Özgür Onur Özgüven yatırımların daha çok tarım alanında gelişebileceğinden bahsetti. İstanbul'dan Özbekistan'a doğrudan uçuşların olduğunu ancak Ankara'dan olmadığını ve bu durumun ticaretin önünde engel teşkil ettiğini söyleyen Özgüven, Özbekistan'ın gelişime açık aynı zamanda da ticaret ve yatırım için cazip bir ülke olduğunu söyledi. Konu ile yakından ilgilenen TÜGİAD Ankara Başkanı Zafer Yıldırım, Özbekistan’da yatırım faaliyetleri yürütmeyi planlayan ve TÜGİAD üyelerinden oluşan bir heyet ile kardeş ülkeyi ziyaret edeceklerini belirtti.

Çavuşoğlu “Özbekistan’ın ticaret hacmini büyütmek için özveri ile çalışacağız

Özbekistan’ın gelişen ticari konjonktürünün ve gelişmeye açık yapısının Türk iş insanları için önemli olduğunu belirten TÜGİAD Ankara Başkanvekili Can Çavuşoğlu, Özbekistan'da en çok yatırımı olan üçüncü ülkenin Türkiye olduğunun altını çizdi. “TÜGİAD olarak, kardeş ülke Özbekistan ile olan ilişkilerimiz bugün gelinen noktada önemini koruyor.  Ancak gelişen ve değişen koşullarda yatırımlarımızı artırarak devam ettirmek iki ülke için de olmazsa olmaz. Bizler yatırımcılarımızın Özbekistan’da faaliyet göstermeleri ve ticaret hacmini büyütmeleri için her alanda geliştirecek projelere destek olacağız. Bünyemizde birçok sektörden iş insanını barındıran bir kuruluş olarak, ülkemizde yürüttüğümüz ticari büyüme faaliyetlerini Özbekistan’da da sürdürmek için özveri ile çalışacağız. Ankara’dan düzenlenecek direkt uçuş seferlerinin denize kıyısı olmayan Özbekistan için oldukça önemli olduğunun bilincindeyiz. Dolayısıyla iş ilişkilerimizi geliştirmek ve bu engeli ortadan kaldırmak adına elimizden geleni yapacağız. Davetimize iştirak eden Sayın Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye Özbekistan İş Konseyi Başkanı Özgür Onur Özgüven’e ve heyetine teşekkür ediyorum” açıklamasında bulunan Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki dostluğun ve iş birliğinin devamını dilediğini belirtti. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı