Türkiye ve Güney Kore Savunma Sanayisinde Agresif Büyüyor

Marc Chassillan: Türkiye dünyada savunma sanayisi alanında hırslı bir büyüme stratejisi izliyor. Türkiyenin özellikle İHAlar konusundaki başarısı Avrupanın yakın merceğinde” diye konuştu

 

Fransa merkezli SPADden AMT ve Zırhlı Araç Uzman Mekanik Tasarım Mühendisi Marc Chassillan, Askeri Lojistik ve Destek Zirvesine katıldı.

 

Sınır Ötesi Operasyonlarda Fransız Ordusunun Kara Araçları ile Lojistik Çözümleri konulu bir sunum yapan ve Lojistik Destek Paketlerinin İhracat Kalemi Olarak Pazarlanması konulu oturumu yöneten Marc Chassillan, Türk savunma sanayisi ve Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

Türk savunma sanayisinin başarısı dünyada yankı buluyor

Türk savunma sanayisini 1990lı yıllardan beri yakından takip ettiğini belirten Chassillan, sektörün etkileyici bir gelişim izlediğini bildirdi. Dünyada savunma sanayisi alanında hırslı ve pozitif anlamda agresif bir büyüme stratejisi sergileyen iki ülke olduğuna dikkat çeken Chassillan, bu ülkelerden birinin Türkiye diğerinin ise Güney Kore olduğunu söyledi. Chassillan, her iki ülkenin de neredeyse sıfır noktasından bugünkü başarılı konuma gelmesinin tüm dünyada ses getirdiğini de vurguladı. Chassillan, Türkiyenin özellikle İHAlar konusundaki başarısının Avrupanın yakın merceğinde olduğuna dikkat çekti.

 

Alt tedarikçiler konusunda çok avantajlısınız”

Türkiyeyi alt tedarikçiler ve küçük parça bileşenleri konusunda avantajlı gördüğünü belirten Chassillan, Türkiyenin savunma sanayisi alanında çalışan hem kaliteli hem de çok sayıda alt tedarikçisi bulunuyor. Yüksek kalitede düşük maliyetli üretim yapabiliyorsunuz. Türkiyenin Avrupaya yakın konumu sayesindeki lojistik avantajı da buna eklendiğinde ihracatta çok önemli bir potansiyeliniz olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

Türk ordusunun büyüklüğü lojistik kabiliyetleri geliştiren bir unsur

Türkiyenin sahip olduğu güçlü ve büyük ordunun Avrupa ile kıyaslandığında askeri lojistik konusunda çok önemli bir avantaj sağladığını açıklayan Chassillan, Bu büyük ordunun ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü bir lojistik yeteneğe ihtiyaç duyulduğu açık ve Türkiye bu alanda önemli bir tecrübeye sahip” dedi. 

 

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi global anlamda önemli bir etkinlik

Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSS hakkında ise Chassilan şunları söyledi: DLSS savunma sanayisi için çok önemli bir etkinlik oldu. Avrupada lojistik alanına odaklanmış zirve sayısı çok sınırlı. Bu açıdan DLSS sadece Türkiye için değil global anlamda da önemli bir etkinlik. Bu yıl ilki gerçekleşen DLSS, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin lojistik alanındaki ihtiyaçlarının yeniden gözden geçirilmesi için fırsatlar sundu. Oturum konuları ve konuşmacıları oldukça etkileyiciydi. Askeri lojistiğin dijitalleştirilmesi konusu özellikle çok önemliydi. Dijitalleşme askeri lojistikte verimlilik için kilit bir rol üstlenecek. Savunma sanayisinde iyi ürünler ve nitellikli insan gücü her zaman en öncelikli ihtiyaç olacak; ancak dijitalleşme, süreçlerin daha hızlı, daha iyi ve daha az maliyetle yürütülmesini sağlayacak. Özellikle sektörün genç üyelerine bilgi aktarımı konusunda da dijitalleşmenin gücünü kullanmak önemli.”

 

Bu yıl ilk kez hayata geçirilen Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi – DLSS savunma sanayisini ve önemli lojistik firmalarını Ankarada buluşturdu. 7 – 8 Aralık 2021 tarihlerinde Hilton Garden Inn Gimat Hotelde gerçekleşen DLSS, iki gün boyunca önemli oturumlara ev sahipliği yaptı ve sektör temsilcileri en yeni projelerini sergiledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı