Uncalı Mezarlığı’ndaki idari bina, gasilhane morg, depo ve ibadet alanları yenileniyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Uncalı Kent Mezarlığı’nı modern ve işlevsel hale getiriyor. Temel atma töreninde konuşan Başkan Muhittin Böcek, proje kapsamında idari bina, gasilhane, morg, depo ve ibadet alanlarının kapasitesinin artırılarak yenileneceğini söyledi. 

 

Kent merkezinin en büyük mezarlığı olan Uncalı Kent Mezarlığı’nda defin ve ibadet hizmetlerinin daha modern ve sağlıklı koşullarda daha kaliteli hizmet verilebilmesini sağlayacak proje için temel atma töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan temel atma törenine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Antalya Milletvekilleri Rafet Zeybek, Aydın Özer, Cavit Arı, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Kemer Belediye Başkanı Necati Topal, Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, Konyaaltı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, siyasi partilerin il ve ilçe bakanları, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

 

YAPILAR ÖMRÜNÜ TAMAMLADI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmayla hayata geçirilecek projenin temel atma töreninde konuşan Başkan Muhittin Böcek,  belediyeciliği doğumdan ölüme kadar olan süreçte insanların yaşamını kolaylaştırmak olarak gördüğünü söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Uncalı Kent Mezarlığı’nda 1993 yılında yapılmış olan yapıların ömrünü tamamladığı için çalışma başlattıklarını söyledi. Başkan Böcek, “Burası hepimiz için çok önemli bir yer. Hepimizin kıymetli büyükleri, ailesinin olduğu, bu vatan millet için canını vermiş şehitlerimizin olduğu bir yer. Arkadaşlarımla düşündüm ve dedim ki hemşehrilerimiz burada yatan kıymetli büyüklerimizi, sevdiklerimizi bayramda, arefe günlerinde ve diğer günlerde ziyaret ederken, Antalya’mıza yakışır bir ortamda ibadetlerini yapıp duasını etmeli” dedi.

 

25 MİLYON 500 BİN TL’YE MAL OLDU

Proje hakkında da bilgi veren Başkan Böcek şunları söyledi: “2 olan gasilhane sayısını 6’ya, 12 olan morgu 36’ya çıkarıyoruz. 83 metrekare camimiz vardı 250 metrekareye büyütüyoruz. Yani kısacası 3 kat büyüklüğünde 5 bin metrekarelik bir alan. 1815 metrekare kapalı inşaat alanı olan son derece modern bir çalışma sonucunda inşallah Uncalı Mezarlığımızın bir taraftan da şehitliğimizin peyzajı dahil olmak üzere hepsinin gereğini yapacağız. Projemiz 25 milyon 500 bin liraya mal olacaktır.”

 

BAŞKAN ESEN’DEN TEŞEKKÜR

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen de Uncalı Kent Mezarlığı’nda bulunan tesis ve donatıların Antalya’ya yakışmaz hale geldiğini belirterek, “İnsanlar sevdiklerini kaybettiklerinde burada onları son yolculuğuna uğurluyoruz. Onların sevgisine yakışır bir ortamda bu vedayı yapmaları için böyle bir tesisi düşünüp, hizmetleri arasına koyup gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e hem Konyaaltı halkı hem şahsım hem de sizler adına teşekkür ediyorum” dedi. 

 

270 GÜNDE BİTİRİLECEK

Konuşmaların ardından Başkan Muhittin Böcek ve protokol dualar eşliğinde Uncalı Kent Mezarlığı projesi için ilk betonu atmak üzere butona bastı. 270 günde bitirilmesi hedeflenen Uncalı Kent Mezarlığı Projesi kapsamında 5000 m2'lik alanda 300 kişilik camii, 400 kişilik yarı açık ibadet alanı, 6 adet gasilhane, 36 adet morg, kadın ve erkek abdesthane, idari ve hizmet binaları, atölyeler, dinlenme alanları ve otopark yer alacak. Vatandaşlar cenaze ve definle ilgili tüm işlemlerini daha modern koşullarda kolayca yapabilecek. Başkan Böcek ve katılımcılar daha sonra şehitliği ziyaret etti. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı