Varikoselde Mikrocerrahi Tekniği Baba Olma Şansını Artırıyor

Varikosel, dünya çapında erkek kısırlığının en yaygın tanımlanabilir nedeni olarak gösteriliyor. Kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olamayan erkek hastaların yaklaşık yüzde 40'ında bu sorun görülüyor. Varikosel ayrıca testosteronu düşürebiliyor ve testis boyutlarının küçülmesine yol açabiliyor. Aynı zamanda testis bölgesinde şişlik, kabarıklık ve ağrıya yol açan varikoselin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunun unutulmaması büyük önem taşıyor. Mikrocerrahi tekniği ile gerçekleştirilen varikosel ameliyatı ile kişi bu sorunlardan kurtulabiliyor ve sperm üretimi de normale dönebiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Op. Dr. Egemen İşgören, varikosel ve tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi. 

 

Sperm üretimi ve kalitesi azalıyor

Varikosel, testisten kirli kanın temizlenmesi için kalbe ve akciğerlere götüren küçük damarların anormal genişlemesidir. Normal çalıştıklarında, bu damarlar testislerdeki kanı testislerden uzaklaştırır ve nihayetinde kalbe geri götürür. Bu damarlar iyi boşalmadığında kan olması gerektiği gibi hareket etmez ve damarlarda birikmeye başlayarak genişlemelerine neden olur. Atık ürünler verimli bir şekilde temizlenmez ve testis ısınır. Bu durum, sperm üretiminin ve kalitesinin azalmasına neden olarak doğurganlığı olumsuz etkileyebilir. 

 

Varikosel bu belirtilerle kendini gösteriyor;

Varikosel şikayetlere neden olmasa bile yine de üreme fonksiyonlarını etkileyebilir.

  1. Testis çevresindeki damarlar, bacaklardaki varisli damarlara benzer şekilde, genişler ve görünür hale gelebilir.
  2. Testislerde ve kasık bölgesinde künt, tekrarlayan ağrı ve ağırlık hissi olabilir.
  3. Testislerde ağrılı veya ağrısız yumru ya da şişlik ortaya çıkabilir.
  4. Bir testis diğerinden fark edilir derecede büyük ya da küçük olabilir.
  5. Bazı erkeklerde bu belirti ve şikayetlerin hiçbiri olmaz ve sadece ultrasonda tespit edilebilen bir varikosel vardır. 

Mikrocerrahi ile varikosel ameliyatı tedavi için altın standarttır!

Varikosel nadir durumlarda ameliyat gerektirmektedir. Üreme fonksiyonlarını etkiliyor, testis boyutlarında küçülmeye neden oluyor ve ilaç tedavisi ile düzelmeyen ağrılara neden oluyorsa cerrahi tedavi seçenekleri düşünülmelidir. İşlem genel anestezi altında, ameliyathanede yapılır. Varikosel onarımı; ağrıyı, sperm sayısını, sperm hareket etme kabiliyetini ve spermin kalitesini düzeltir. Alternatif cerrahi tedavi seçenekleri arasında embolizasyon ve laparoskopik varikosel ameliyatları bulunmaktadır.

 

Cerrahi, bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmeli

Mikrocerrahi varikoselektomide, bu konuda eğitimli ve tecrübeli bir cerrah, kasık bölgesinden, testisten gelen sperm kanalları ve damarların bulunduğu spermatik kord adı verilen yapıyı tanımlar ve bir mikroskop aracılığıyla görselleştiridiği yaklaşık 15 mm boyutunda küçük bir kesi yapar. Operasyonda testis atardamarının yaralanmasını önlemek için büyük özen gösterilerek, genişlemiş damarlar belirlenir ve bozulan kan akımını durdurmak için kalıcı olarak bağlanır. Kan daha sonra anormal damarları yerine normal damarlara akar ve testis fonksiyonu iyileşir.

 

Cerrahiden 3 ay sonra sperm sayısı kontrol ettirilmeli

Hastaların büyük kısmı ameliyat sonrası aynı gün eve gönderilebilir. Ameliyat bölgesinde dikişler ve pansuman kalır. Ameliyatın ertesi günü pansuman açılarak banyo yapılması mümkündür. Dikişler kendiliğinden erimektedir. Kesi çevresinde bir miktar rahatsızlık ve şişlik olması normaldir ve bir ila iki hafta içinde düzelecektir. Varikoselektomiden sonra en az 2 hafta boyunca yorucu egzersizlerden (örneğin merdiven çıkmak, motosiklet veya bisiklet sürmek, spor yapmak, 5 kilogramdan fazla ağırlık kaldırmak vb.) kaçınılmalıdır. Yara iyileşmesini değerlendirmek için iki hafta sonra kontrol muayenesi gerçekleştirilir. Varikosel mikrocerrahisinden üç ay sonra, sperm sayısını kontrol etmek için bir sperm analizi yaptırılması önerilmektedir. Hasta bu süreç ile birlikte şikayetlerinden tamamen kurtularak sağlıklı bir yaşama kavuşabilmekte ve rahatlıkla bebek sahibi olabilmektedir. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı