Vladimir Putin İran Cumhurbaşkanı Seyyid Ebrahim Raisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Vladimir Putin, İran partisinin girişimleriyle İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid Ebrahim Raisi ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Vladimir Putin, uluslararası hukuka ve Rusya'nın Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Rusya ile imzaladığı dostluk ve karşılıklı yardım anlaşmalarına uygun olarak Donbass cumhuriyetlerindeki sivilleri korumak için özel bir askeri operasyon düzenleme kararının ardından Ukrayna çevresindeki durumun nasıl geliştiğini anlattı. 

İran Cumhurbaşkanı, Rusya'nın ABD ve NATO'nun istikrarı bozan eylemlerinin neden olduğu güvenlik endişelerini anladığını ifade etti. İran'ın nükleer programına ilişkin Kapsamlı Ortak Eylem Planı'nın (JCPOA) korunması ve tam olarak uygulanmasına yönelik diplomatik çabalarla ilgili konular gözden geçirildi. JCPOA üzerinde nihai bir anlaşmaya varılmasının bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı sağlayacağı kaydedildi.

19 Ocak'ta Moskova'da yapılan Rusya-İran üst düzey toplantısının sonuçlarının ardından, iki cumhurbaşkanı çeşitli alanlarda işbirliğini güçlendirmeye devam etme taahhütlerini yinelediler.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı