Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) 18. Genel Kurulu yapıldı

YÜF BAŞKANI YÜCELİK: ÜLKE EKONOMİSİNE

YAPTIĞIMIZ KATKIYI DEVAM ETTİRECEĞİZ

 

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu’nun 18. Genel Kurulu’nda konuşan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Başkanı Fatih Yücelik, “Dövize endeksli maliyetlerimiz artmasına rağmen, ülke ekonomisine yaptığımız katkıyı devam ettireceğiz” mesajını verdi.

 

2021 yılının da 2020 yılı gibi COVID-19 salgınının gölgesinde geçtiğine dikkat çeken Yücelik, “Üye Birliklerimizin 7,8 milyar USD toplam ciro ve 95 bin kişi doğrudan istihdamı, ihracat yapan birliklerimizin 1,35 milyar USD toplam ihracat geliri ve 6 üye Birliğimizin toplam 256 firması ile ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağladık” dedi

 

 

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu 18. Genel Kurulu İstanbul’da yapıldı. Genel Kurulun açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı ve Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) Başkanı Fatih Yücelik, 2021 yılının da 2020 yılı gibi COVID-19 salgınının gölgesinde geçtiğine dikkat çekerek, “Dünyada Hükümetlerin salgını önleyici tedbirlerin yanı sıra, ekonomiyi işler halde tutmanın da mücadelesini verdikleri bir yıl oldu” dedi.

 

Genel Kurul’da yaptığı konuşmada 2021 yılını değerlendiren Fatih Yücelik, şunları söyledi: 

 

“Üye Birliklerimizin 7,8 milyar USD toplam ciro ve 95 bin kişi doğrudan istihdamı, ihracat yapan birliklerimizin 1,35 milyar USD toplam ihracat geliri ve 6 üye Birliğimizin toplam 256 firması ile ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağladık. Tüm bu bilgiler ışığında pandemi ile gelen zorluklar ve risklerin tüm sektörler için aynı boyutta olmadığını görmekteyiz. Dövize endeksli maliyetlerimiz artmasına rağmen, ülke ekonomisine yaptığımız katkıyı devam ettireceğiz. Tüm sektörlerde yatırım kararlarından üretim hedeflerine etki eden belirsizliklerin ve risklerin süregeldiğini, önümüzdeki dönem de devam edeceğini öngörüyoruz.”

 

2021 yılında işlerin sürdürülebilirliği için gösterilen büyük çabayı, 2022 yılında da sürdüreceklerini belirten Yücelik, ekonomide karar vericilerin, Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olan inşaatı destekleyen alt sektörleri de kapsayan adımlar atacağını umut ettiğini söyledi. Yücelik, Genel Kurul’daki konuşmasında Yapı Ürünleri Üreticileri’nin 2021 yılını nasıl geçirdiğine ilişkin sektör sektör şu değerlendirmeleri yaptı:

           Agrega Sektörü:

 • Agrega sektöründe 2021 yılında, 2020 Haziran döneminde başlayan hareketlenme benzer bir tempoda devam etti. Sektör 2021 yılını 10 gibi bir büyüme ile 300 milyon ton seviyesinde kapattı. Geçen 3 yılda 450 milyon tonlardan 300 milyon tonlara yaklaşık 30’luk bir hacim kaybı sürüyor.
 • 2022 yılında da pandemide yeni varyantların etkisiyle yılın ilk yarısında çok ciddi bir ticari canlılık beklenmese de yılın ikinci yarısında aşılanma oranlarının artışıyla bir düzelmenin yaşanması bekleniyor. 

 

Katkı Sektörü:

 • Katkı sektöründe her yıl olduğu gibi yine, beton katkı sektörünün yıllık büyüme trendleri hazır beton ve inşaat sektörlerinin verileri ile paralel seyretti. 2021 yılında Katkı Üreticileri Birliği üyeleri toplamda 119 milyon dolar ciro elde etti. 410 bin ton üretim gerçekleştiren katkı üreticileri, bu rakamın 60 bin tonunu ihraç etti.

Kireç Sektörü:

 • Kireç sektöründe pazar için yapılan üretimin 85’ini gerçekleştiren Kireç Sanayicileri Derneği üyelerinin Kapasite kullanımı 2021 yılında yaklaşık olarak 80’i buldu. 2021 yılı KİSAD üyeleri üretimi 2 milyon 310 bin ton olarak gerçekleşti.     
 • Toplam üretimin yaklaşık 2’lik bir bölümü ihraç edildi. 
 • 2022 yılında sektörde teknolojik yenilenme ve modern tesisler kurma yönünde ciddi yatırımların olmasını bekliyoruz. 

Çimento Sektörü:

 • TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 11 aylık dönemde hem çimento üretiminde hem de iç satışlarda, geçen yıla oranla yüzde 8’lik bir artış yaşandı. Önümüzdeki dönemde, aylık bazda daralmalar yaşansa da yılsonunu yüzde 7 civarında bir büyüme ile kapatacağımızı tahmin ediyoruz. 
 • 2021 yılına ait son verilerimiz olan 11 aylık rakamları şöyle,
 • Sektörün 93’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 11 aylık dönemde çimento üretimi geçen yıla oranla 8,36’lık artışla 72 milyon tona çıkarken, iç satışlar 8,41 artışla 55 milyon tonu buldu. 
 • 2021 yılında çimento sektörünün toplam ihracatı değer bazında 12,7 oranında artarak 1 milyar 256 milyon dolara çıktı.
 • Toplam ihracat miktarı ise 1,9 oranında düşüşle 30,8 milyon ton olarak gerçekleşti. Söz konusu ihracatın 18,3 milyon tonu çimento, 12,5 milyon tonu klinkerden oluştu.
 • Bu veriler ışığında Türkiye, 2021 yılında dünyanın ikinci en büyük çimento ihracatçısı olmuştur. 

Hazır Beton Sektörü:

 • Türkiye Hazır Beton Birliği’nin her ay hazırlamakta olduğu hazır beton endeksi, özellikle Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında inşaat faaliyetlerindeki hızlanmaya işaret etmekle beraber, Aralık ayında çok ciddi bir daralmanın yaşandığını gösteriyor. 
 • Türkiye Hazır Beton Birliği’ne üye üreticilerimiz 2021 yılında 68 milyon metreküp beton ürettiler. Bu üretimle 2 milyar 670 milyon dolar ciro elde edildi.
 • Malzeme fiyatlarındaki artış oranı, TÜİK rakamlarına göre 60 seviyesinde iken işçilik maliyetlerindeki artış 22 düzeyinde gerçekleşti. Asgari ücretteki artış sonrasında işçilik maliyetleri de yukarı çıkacağı için inşaat maliyetlerini olumsuz etkilemesini bekliyoruz. 

Prefabrik Sektörü:

 • 2021 yılı 3. çeyrek verilere göre başta prefabrik betonarme kiriş ve kolon olmak üzere üst yapı elemanları imalatı 2021 yılının 2. çeyreğine göre 17, geçen yılın aynı dönemine göre 38 artış gösterdi. Bu artışın karşılaştırmalı olarak 2020 yılına göre 2021’de ilk ve ikinci çeyrekte de gerçekleştiği izlendi.
 • Böylelikle 2021 yılında 3 milyon 480 bin ton üretimle 350 milyon dolar ciro elde edildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı