Yeşilboğaz; “Irkçılık İnsanlık Suçudur”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz yaptığı yazılı açıklamasında, Mersin’in Bozyazı ilçesinde Erbilli aileye yönelik yapılan ırkçı fiili ve sözlü saldırıyı kınayarak, “Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde ülkemizde Irkçılığa asla geçit verilmemelidir. Bu hastalıklı zihniyete son vermek için ırkçı saldırganların adalet önünde hak ettiği cezaya çarptırılması gerekmektedir. Çünkü ırkçılık insanlık suçudur” dedi.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz  açıklamasında, “Mersin’in Bozyazı ilçesinde Erbilli bir aile, özel aracıyla Antalya’ya tatile gitmek üzere yola çıktığı sırada, Adana plakalı bir araçtaki üç kişinin ırkçı saldırısına uğramıştır. 13.05.2021 tarihinde Bozyazı’da gerçekleşen olayda 3 ırkçı saldırgan araçtan inip trafiği durdurarak,  Erbilli aileye fiili ve sözlü şiddet uygulamıştır. Irkçılar, Erbilli aileden bir kişiyi eşinin ve çocuklarının gözü önünde yolda feci şekilde darp edip, başına taşla vurup olay yerinden kaçmıştır. Saldırganların Erbilli aileye yönelik nefret söylemleri ve hakaretlerde bulunduğu tanık beyanları ile doğrulanmıştır.

Görgü tanıklarının ifadesine göre ırkçı saldırganların, yerde baygın halde olan Iraklı vatandaşa saldırmaya devam etmesi ve onu uçurumdan aşağı atmaya çalışması ve bu olayın ailesinin gözleri önünde cereyan etmesi, ayrıca tanıkların olaya tanıklık yapmamaları için tehdit edilmesi, hukuken geldiğimiz noktayı göstermektedir. Erbilli bir ailenin ırkçı fiili ve sözlü saldırıya uğraması, hukuken ve vicdanen asla kabul edemeyeceğimiz bir durumdur. Görgü ifadelerinde saldırganların, Erbilli aileyi darp ederken Kürtlere ve Araplara yönelik küfürler ettiğini, olayın görgü tanıklarını da tehdit ettiğini söylemiştir.

“IRKÇILIĞA GEÇİT VERİLMEMELİDİR”

Mersin Barosu olarak, olayla ilgili haberi aldığımız andan itibaren, süreci Diyarbakır Barosu ile birlikte yakinen takip  ediyoruz. Şüphelilerin adliyeye sevkleri yapılmış olup, Anamur Cumhuriyet Başsavcılığı’nca müessir olay  etkin bir şekilde soruşturulmaktadır. Saldırıya uğrayan Iraklı şahıs saldırı sonrası Anamur Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak müşahede altında tutulmuştur. Aldığımız son bilgiye göre saldırıya uğrayan kişinin sağlık durumu iyi olup hayati tehlikesi bulunmamaktadır. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu dönemde ülkemizde Irkçılığa asla geçit verilmemelidir. Bu hastalıklı zihniyete son vermek için ırkçı saldırganların adalet önünde hak ettiği cezaya çarptırılması gerekmektedir. Çünkü ırkçılık insanlık suçudur.  Olayın ciddi şekilde takip edilmesi soruşturması ve ırkçılık boyutu ile ele alınması hususunda olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir