Yeşilboğaz; “Özgürlüğün, Barışın ve Adaletin Dayanağı Ulusal Egemenliktir”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında özgürlüğün, eşitliğin, barışın ve adaletin ulusal dayanağının ulusal egemenlik olduğuna vurgu yaptı.

Baro Başkanı Yeşilboğaz mesajında şu ifadelere yer verdi:

“23 Nisan 1920 tarihi 101 yıllık gururumuz, ülkemizin aydınlık ve çağdaş hukuk devleti yolundaki dönüm noktasıdır. 23 Nisan umuttur, yarınların güvencesidir. Bugün millet egemenliğine adım attığımız günün 101. yıl dönümü. Özgürlüğün, eşitliğin ve adaletin  dayanağı ulusal egemenliktir. Onurlu bir ulusun, kendi kendini yönetmeye başladığı günün yıl dönümünü, Atatürk’ün çocuklarının bayramını, hiç eksilmeyen bir onurla kutluyoruz.

Atatürk’ün söylediği gibi; “Bütün cihan bilmelidir ki, artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

“ATATÜRK’ÜN ÇAĞDAŞ EĞİTİM POLİTİKASI YÖNÜNDE ADIM ATILMALIDIR”

Ülke yöneticilerinin; Atatürk’ün, ‘Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir” sözünü unutmayarak; özgür, adaletli, demokratik, hukuk, barış ve sevgi dolu bir ülke için eğitim politikası Atatürk’ün çağdaş eğitim politikası yönünde adım atılmalıdır.

Çocukları geleceğin umudu olarak görüp, onlara bayram armağan eden çağdaş zihniyetin karşısında; çocuk istismarının, çocuk cinayetlerinin, çocuk gelinlerin, çocuk işçiliğinin, çocuk haklarının ihlal edilmesinin ve eğitimde ayrımcı uygulamaların önüne geçilebilecek etkin politikalar geliştirilmelidir. Biz avukatlar, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı cumhuriyet çocukları olarak, ülkemizi daha da ileriye götürmek ve çocuklarımıza çağdaş bir yaşam hakkı sağlamak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezimizde özveriyle görev yapan meslektaşlarımıza da tek tek teşekkür ediyorum.

Pandemi nedeniyle bedenen bir arada olamasak da, sevinci hiçbir yere sığmayan bayramımızı çocuklarımızla ayrı yerlerde, aynı seste buluşup, tek yürekte evlerimizde kutlayacağız. Tüm dünya çocuklarının bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, çocuklara ve gençlere bayram armağan eden tek lider olan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarını bir kez daha saygı ve şükranla anıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir