Yüksel: “Etiketler aşağıya çekilmeli”

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, yüksek oranlı zamlarla artışa geçen etiketlerin, döviz kurlarındaki gevşemeyle birlikte aşağıya doğru inmesini beklediklerini ifade etti.

 

 

Son haftalarda Merkez Bankası’nın faiz indirimleriyle yabancı para birimlerinin Türk Lirası karşısında kısa zamanda yüksek oranda değer kazanması üzerine akaryakıt ve enerji  fiyatlarına da üst üste gelen zamlar, iğneden ipliğe tüm ürünlerin fiyatlarını yukarı çekti. Özellikle son bir ayda gıdadan temizlik maddelerine, gübreden ilaca her kalem malın fiyatı neredeyse her gün revize edilerek yukarı çekildi.

Dolar’ın 18 TL sınırına gelmesi üzerine 21 Aralık’ta Hazine ve Merkez Bankası “Kur garantili TL mevduatı” uygulamasına geçince, Dolar ve Euro’nun değeri TL karşısında önemli oranda geriledi. Dövizin değer kazandığı ortamda fiyatlarını sürekli yukarı çeken üreticiler, döviz değer kaybetmeye başladığında ise bu etkiyi etiket fiyatlarına henüz yansıtmadı.

Fiyatları kurlara göre düzenleyen üreticilere ve satıcılara bir çağrıda bulunan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, aynı hassasiyetin fiyatları aşağı çekme konusunda da gösterilmesi gerektiğini belirtti. Yüksel, özellikle ithalata dayalı ürünlerde bu düşüş etkisinin kısa sürede hissedilmesinin piyasada olumlu bir hava yaratacağına işaret ederek, şunları söyledi:

“Döviz artışı sırasında fiyatların yükseltilmesi konusunda gösterilen hassasiyetin düşmeye başladığı şu günlerde de aynı şekilde gösterilmesini bekliyoruz. İlk tedarikçilerden başlayarak zincirin son halkası olan market raflarına kadar bu yansımanın kısa zamanda yaşanması önemli. Bu düşüş bütün piyasayı olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Özellikle bölgemizde tarımsal faaliyetlerde çok önemli bir girdi olan gübre ve zirai ilaç fiyatlarında da bu olumlu yansımanın bir an önce oluşması, çiftçimizin fazla zorlanmadan, borca girmeden gübre ve ilacını alması ve üretimden elini çekmemesi çok önemli.  Konut ve araç kredileri ile bireysel kredilerde faiz oranlarının da bir an önce aşağı çekilmesi gerekir.

 Bu arada 11 TL sınırını aşan mazot ve benzin fiyatlarının da düşüşe geçmesini bekliyoruz.”

 

Sıkıntılı bir süreçten geçildiğini belirten İbrahim Yüksel, fiyatların bir dengeye oturmasının çok önemli olduğunu ifade ederek, “El birliği ve sağduyu ile bu zor dönemin üstesinden geleceğimize inanıyorum” dedi.

 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı