En Uzun Günde Güneşe Dikkat Çekildi

Belediyemiz ve Makine Mühendisleri Odası Mersin Şubesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Dünya Güneş Günü etkinliği, Güneş Park Kompleksi’nde törenle kutlandı.

Ünlü Sanatçı Ahmet Baran’ın muhteşem konser verdiği etkinliğe Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Gülsüm Filorinalı CHP İl Başkanı Adil Aktay, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Makine Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener, Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Mezitli İlçe Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Onur Berk Yılmaz, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikte Dünya Güneş Günü temalı pasta kesimi yapıldı.

DANS VE MÜZİKLE GÜNEŞ GÜNÜ KUTLANDI

Etkinlikte ünlü sanatçı Ahmet Baran orkestrası ile birlikte muhteşem bir konsere imza attı. Mezitli Belediyesinin desteğiyle Dünya Güneş Günü kapsamında gerçekleşen konserde; Türk müziğinin sevilen eserlerine dansçıların eşlik etmesi renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağladı. Gitar vokalde Burak Altuni, perküsyonda Burak Çakır, solist Tamay Özaltun, dansçılar Meltem Ayar ve Miray Boyacıoğlu ile birlikte Ahmet Baran izleyicileri müziğin sihirli dünyasına yolculuk yaptırdı.

“NÜKLEER SANTRALİN EN BÜYÜK ALTERNATİFİ GÜNEŞ ENERJİSİDİR”

Etkinlikte söz alan Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İbrahim Yücesoy, temiz enerji kaynaklarına erişimin önemine dikkat çekti. Akkuyu Nükleer Santralinin yaratacağı yıkımlara dikkat çeken Yücesoy, “Yapımı, işletimi, hammadede dışa bağımlılığı ve atık yönetimi ile her aşaması büyük sorunlar yumağına dönüşecek Nükleer Santralin en büyük alternatifi güneş enerjisidir. Ülkemizde bol bol bulunan ve hammadde sağlanmasında dışa bağımlılığı olmayan Güneş enerjisine dikkat çekebilmek adına Mezitli Belediyemizle birlikte Güneş Park Kompleksi hayata geçirdik. Burada öğrencilerimiz dönüşümlü olarak alternatif temiz enerji kaynakları hakkında bilgiler ediniyorlar” dedi.

“GÜNEŞİN FAYDALARINI BÖYLE TESİSLER İLE DAHA GÜZEL ANLATABİLİYORUZ”

Makine Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener ise konuşmasında güneş enerjisi kullanımının önemine dikkat çekerek, “Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bizler oda olarak güneşin önemine dikkat çekmek için paneller sempozyumlar düzenliyoruz. Ama daha çocuk yaşta alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek amacıyla ülkemize kazandırılan Güneş Park Kompleksi projesi nedeniyle Başkanımız Neşet Tarhan’a, Makine Mühendisleri Odamızın Mersin Şubesine teşekkürlerimi sunuyorum. Başka bir Dünya, başka bir Türkiye mümkün” dedi.

“GÜNEŞ PARK KOMPLEKSİNDE ÇOK GÜZEL İŞLER YAPILIYOR”

Konuşmasında Mezitli Güneş Park Kompleksinin yapılışını anlatan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise, “Makine Mühendisleri Odası burada çok güzel işler yapıyorlar. Uzman arkadaşlarımız öğrencilerimize alternatif enerji kaynakları konusunda bilgiler veriyorlar. Çok önemli bir merkez haline geldi ve Mezitli’nin canlı mekanlarından birisi haline geldi. Mersin hızla bir dünya kenti olmaya gidiyor. Mersin Büyükşehir Belediyemizle birlikte çok güzel şeyler yapıyoruz. Daha da güzel olacak” dedi.

“MERSİN YILDA 310 GÜNDEN FAZLA GÜNEŞLİ”

Küresel ısınmanın olumsuz etkilerine değinen Başkan Tarhan, “Mersin yılın her ayı denize girilebilen bir yer haline geldi. Bu elbette ki bir fantezi değil. Küresel ısınmanın etkisi. Makine Mühendisleri Odası bunun yıllar önce farkına vararak Güneş Park Kompleksini açmamızı sağladı. Mersin güneş açısından zengin bir kent. Resmi kaynaklara göre yılın 310 günü güneşli olduğu ifade ediliyor ama güncelleme yapılırsa bu çok daha yukarılarda bir rakam ortaya çıkacaktır. Bizler Mezitli Belediyesi olarak, sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle küresel ısınmaya dikkat çekmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“GÜNEŞ ENERJİSİ GİBİ BEDAVA BİR ENERJİDEN YARARLANAMIYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  “Güneşin önemini ve değerini biliyoruz ama 21. Yüzyılın Türkiye’sinde yeterince yararlanamıyoruz. Neyse ki TMMOB gibi odalarımız, mühendislerimiz var. Mustafa Kemal Atatürk’ün yüz yıl önce söylediği ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir’ sözünü biliyor ama gereğini yerine getiremiyoruz.  Bir Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak her yıl 150 milyon lira enerjiye fatura ödüyoruz ama Güneş enerjisi gibi bedava bir enerjiden yararlanamıyoruz. İşlenmeye hazır yenilebilir enerji kaynakları var. Bunun önüne geçmek amacıyla Tarsus, Yenişehir ve Toroslar’da güneş enerjisi panellerimizin montajı devam ediyor. Şimdilik enerji ihtiyacımızın yüzde 3’ünü karşılayabileceğiz ama yatırımlar devam ettikçe bu daha da artacak hatta vatandaşlarımızın da kullanımına sunabileceğiz. Çünkü Mersin’in her ilçesi buna uygun” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir